Dzieje sięFotoGłogów

Uczniowie sadzą las. “To okazja do połączenia teorii z praktyką” [ZDJĘCIA]3 min na czytanie

Uczniowie sadzą las. "To okazja do połączenia teorii z praktyką" [ZDJĘCIA] 5

W Nadleśnictwie Sława Śl. trwa dwutygodniowa praktyka zawodowa uczniów drugiej klasy technik leśnik z Zespołu Szkół Przyrodniczych i Branżowych w Głogowie. Praktykanci, zgodnie z programem nauki, wykonują prace odnowieniowe – a najprościej mówiąc sadzą las.Planowane jest założenie ok. 3 ha uprawy mieszanej złożonej gatunków iglastych i liściastych z urozmaiconym gatunkowo obrzeżem lasu na granicy z polem uprawnym.

Podczas tych prac uczniowie nie tylko nabywają umiejętności prawidłowego sadzenia sadzonek różnymi metodami, ale także uczą się odpowiedzialnie postępować z materiałem roślinnym, poznają zasady tworzenia upraw mieszanych, zabezpieczenia sadzonek przed szkodami od zwierzyny, a także organizacji pracy, zasad BHP, czy kontroli jakości wykonywanych prac.

Jak mówią nauczyciele w kolejnych dniach planowane są również inne praktyczne zagadnienia z zakresu hodowli i ochrony lasu. – Jest to doskonały moment na połączenie teorii szkolnej z praktyką leśną. Dla przyszłych leśników to pierwsza praktyka zawodowa, a dla większości z nich pierwsze zetknięcie z systematyczną pracą fizyczna. Podczas nauki w pięcioletnim technikum jeszcze dwukrotnie wrócą do lasu na praktyki, łącznie na osiem tygodni w całym cyklu kształcenia – mówi Elżbieta Sawczak, dyrektor szkoły.

Nie jest to jednak ich pierwszy kontakt z lasem- uczniowie od pierwszej klasy uczestniczą w zajęciach praktycznych realizowanych w Nadleśnictwie Głogów, Włoszakowice lub w pracowniach zawodowych, bądź w arboretum przyszkolnym.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się