my:KotlaRegion

Usuwają trzcinę w okresie lęgowym? Mieszkaniec pyta o stawy w Głogówku1 min na czytanie

Usuwają trzcinę w okresie lęgowym? Mieszkaniec pyta o stawy w Głogówku

Stawy w Głogówku prawie gotowe. Utwardzono tam już m.in. dojścia do nich, wybudowano przebieralnię, altankę, boisko do siatkówki. Przybyło ławek, są nawet leżaki. Nad stawem będzie można się opalać na plaży, ale i łowić ryby na nowych pomostach. Ale jeden z pobliskich mieszkańców bije na alarm – martwi się o to, że firma, która na zlecenie firmy wykonuje prace, usuwa trzcinę, oczyszczając stawy, w trakcie okresu lęgowego. – To nie zgodne z prawem – twierdzi.

Na zagospodarowanie tego terenu gmina pozyskała aż 600 tys. zł. Kamila Suchocka-Szperlik, zastępca wójta, podtrzymuje – inwestycja jest prowadzona zgodnie z zaleceniami. – Prace są prowadzone zgodnie z decyzją jaką otrzymaliśmy od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Sporządziliśmy raport z przeglądu przyrodniczego. Stwierdzono, że tam występują gatunki będące pod ochroną. Mieliśmy 30 proc. zbiorników wodnych zostawić jako nieoczyszczone – bo to są miejsca potencjalnych siedlisk zwierząt – mówi nam. W ostatnim czasie prowadzili tam prace związane z usunięciem odrastającą trzcinę. – Zbiornik został odmulony wcześniej – zgodnie z wydaną decyzją – tłumaczy.

Radoxim 5

Prace czasowo zostały wstrzymane decyzją RDOŚ. Gmina musi teraz wyjaśnić całą sytuację i sporządzić raport. Dopiero wtedy jest szansa na to, że rewitalizacja stawów zostanie wznowiona.
RED

Zobacz inne

Więcej w my:Kotla