Dzieje sięGłogów

Uwaga, oszuści „na kwarantannę”! Głogowska policja i sanepid ostrzegają2 min na czytanie

Uwaga, oszuści „na kwarantannę”! Głogowska policja i sanepid ostrzegają

Uwaga na nowy sposób działania oszustów! Przestrzegają o tym swoich klientów banki i różne instytucje, a także policja. Najbardziej narażeni na nowe metody działania oszustów są użytkownicy telefonów komórkowych z oprogramowaniem android. Przychodzą do nich wiadomości z linkami odsyłającymi do rzekomych szczegółów sprawy. Kliknięcie w ten podany link może sprawić, że oszuści włamią się nam do telefonu, wyłudzą dane lub zainstalują nam na telefonie złośliwe oprogramowanie. – Nie klikajcie – przestrzega policja.

Oszuści są na czasie. Wysyłają esemesy pasujące do obecnej sytuacji, do obecnej problematyki. Trudno się zorientować, że to naciągacze. Na przykład ostatnio są to wiadomości informujące użytkownika o… nałożeniu na niego kwarantanny. „Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie” – i podany jest link, na który trzeba kliknąć, żeby się tego dowiedzieć. Wiadomości są tak skonstruowane, że mają zmusić odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz. Jest to właśnie próba oszustwa i wyłudzenia danych.

– Przypominamy, że kwarantanna jest nakładana automatycznie przy przekraczaniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę taka osoba dostaje prawidłowy esemes o następującej treści: Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji „Kwarantanna domowa”. Jest dostępna w Appstore i Google Play” – informuje Kamil Karbowniczek w komendy policji.

– Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Głogowie kierując osoby na kwarantannę nigdy nie wysyła informacji esemesem. Zawsze przeprowadzamy wywiad epidemiologiczny poprzez rozmowę telefoniczną – mówi Wioletta Chodorowska powiatowa inspektor sanitarna w Głogowie. A kwarantanna rozpoczyna się po tym, gdy organ inspekcji sanitarnej skontaktuje się telefonicznie z osobą narażoną na zakażenie. – Osoba ta zostaje wtedy poinformowana o okresie trwania kwarantanny, a jej dane zostają umieszczone w tzw. systemie EWP – dodaje, że są jednak sytuacje, gdy objęcie kwarantanną jest niezależne od inspekcji sanitarnej. To właśnie dotyczy kwarantanny granicznej, którą zobowiązana jest odbyć osoba przekraczająca granicę, a także nakładanej automatycznie w systemie EWP od dnia wystawienia skierowania przez lekarza POZ do wykonania testu diagnostycznego – trwa ona do chwili uzyskania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni.

Wiadomo jednak, że oszukańcze esemesy dotyczą także innych spraw: na przykład e-recepty, odnalezienia naszego portfela czy dopłaty za przesyłkę. Kliknięcie w przesłany link prowadzi do strony nakłaniającej do pobrania aplikacji Flash Player – złośliwej, która po ściągnięciu dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się