my:JerzmanowaRegion

W gminie Jerzmanowa rękodzieło jest sztuką4 min na czytanie

W gminie Jerzmanowa rękodzieło jest sztuką

W sali OSP w Jerzmanowej po raz pierwszy zaprezentowano prace stworzone na warsztatach prowadzonych przez Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej. Wystawa „Przegląd twórczości lokalnej” to setki efektownych prac, jakie mogłoby być ozdobą każdej galerii. Trzeba je zobaczyć, a najlepiej dołączyć do zajęć.

W warsztatach rękodzieła od września 2020 r. uczestniczyło ponad 90 osób ze wszystkich miejscowości gminy. Wernisaż trzeba było podzielić na dwie części. To podwójnie ważne wydarzenie artystyczne. – Jest pierwszym eventem zorganizowanym przez GCK od przeszło roku, w trudnej i nowej dla nas wszystkich rzeczywistości. Jest szczególny również dlatego, że zorganizowaliśmy tę wystawę przy udziale mieszkańców Gminy Jerzmanowa, którzy pomimo lęku o własne zdrowie uczestniczyli w kreowaniu pandemicznej działalności naszej instytucji kultury – powiedziała otwierając wystawę Barbara Reszczyńska, dyrektor GCK w Jerzmanowej. Wystawa pokazuje zaledwie 1/3 wszystkich dzieł lokalnych twórców. To także efekt wielomiesięcznej pracy instruktorów GCK – Renaty Zwolińskiej, Adrianny Stosik, Katarzyny Goś, Eweliny Tomyślak i Małgorzaty Nos prowadzących takie zajęcia, jak „Lubię tworzyć”, „Dekoratornia” czy „Kreatywny papier”. – Zapał i zaangażowanie tych osób oraz czerpanie inspiracji i wiedzy podczas udziału w różnych kursach i szkoleniach wymiernie wpłynęło na aktywizację mieszkańców – powiedziała dyrektor. Efekty są zachwycające – wielka różnorodność technik rękodzielniczych, manualnych, plastycznych, wytwory wyobraźni i talentu. Pracownia artystyczna, która powstała po kawiarni „Szlemik” w Jerzmanowej, po remoncie jest komfortowa, nowoczesna i sprzyjająca twórczej pracy. W ubiegłym roku została wyposażona w piec do wypału ceramiki, co pozwoliło poszerzyć ofertę edukacji kulturalnej GCK i dało możliwość zainteresowania dzieci i dorosłych nową formą zajęć. Centra aktywizacji twórczej blisko mieszkańców to także świetlice wiejskie.

W pandemii świetlice wiejskie żyły, zajęcia miały ponad 90 stałych uczestników, w tym 40 dzieci. – To pokazuje, że pracownikom Gminnego Centrum Kultury udało się pomimo tych trudnych miesięcy przeprowadzić różnego rodzaju bardzo potrzebne zajęcia – powiedział wójt Lesław Golba. Podziękował instruktorom za serce, zaangażowanie i kreatywność, uczestnikom talentów. – Pokazuje to, że w gminie Jerzmanowa twórczość lokalna nie zamarła, jest kontynuowana, mało tego, rozwija się i mam nadzieję, że przyjdzie taki moment, że kolejny wernisaż wystawy Przegląd Twórczości Lokalnej będzie już w zupełnie normalnych warunkach, czego sobie i wszystkim życzę – dodał wójt zachęcając do udziału w zajęciach wszystkich mieszkańców gminy.

Instruktorki przyznały, że prace tworzone na zajęciach je zaskakiwały. – Każdy uczestnik próbuje różnych technik, są osoby które pokochają którąś z technik, rozwija się, czasami robią lepsze prace od nas – Adrianna Stosik i Renata Zwolińska. Uznanie było wzajemne. – Panie, które prowadzą zajęcia, są super profesjonalistkami, każde życzenie spełniają, chcemy pleść torebki – od razu szkolą się i pleciemy torebki. Bardzo duża frekwencja na zajęciach, ale z powodu pandemii jest ograniczona. Godziny są dostosowane, nie ma ograniczeń, żeby uczestniczyć, tylko wystarczą chęci – chwaliła Sylwia Kołtowska z Kurowa Małego. – Pierwszy raz na zajęciach robiłam na szydełku, zrobiłam torbę, nie spodziewałam się, że tak fajnie wyjdzie – Anna Pomianowska z Gaików na zajęcia dla dzieci chodziła z wnuczką Oleńką. Z kolei Elżbieta Pawłow z Bądzowa uczestniczyła w warsztatach razem z synem Filipem, żeby spędzać razem czas i coś wspólnie robić. – Ceramikę wybraliśmy, bo to jest takie przyjemne i dosyć proste, fajnie się pracowało, to bardzo rozluźnia, relaksuje – mówiła pani Elżbieta. Filip zapewnił, że to ciekawe zajęcia dla 10-latka, choć był jedynym chłopcem. Z Głogowa przyjeżdżała do świetlicy w Maniowie Zofia Berkiewicz. – Robiłam torby ze sznurka, świeczki, kartki świąteczne, łańcuszki z koralików, warto chodzić, dużo się można nauczyć – zapewniła. Wystawa jest otwarta do końca tygodnia. W środę w godz. 12-18, a w czwartek i piątek 14-20.
RED

Zobacz inne

Więcej w my:Jerzmanowa