Dzieje sięGłogów

W jakiej jesteśmy kondycji finansowej? Nowa Sól przed Głogowem, Pęcław prawie ostatni w Polsce1 min na czytanie

Ponad 8 milionów złotych z ratusza dla głogowskich klubów i stowarzyszeń

Czasopismo Wspólnota opublikowało najnowszy ranking kondycji finansowej samorządów za lata 2017-2019 – tym razem u progu pandemii – ranking nadwyżki operacyjnej netto. Dane wskazują, że to duże miasta w największym stopniu ucierpiały na skutek spadku dochodów w 2020 roku. Jak czytamy w wyjaśnieniu zdolność do osiągania nadwyżki operacyjnej netto jest niezwykle istotna z punktu widzenia utrzymania wysokiego potencjału w zakresie wykorzystania środków europejskich i z programów krajowych. Analiza budżetu może pomóc wygospodarować oszczędności z wydatkach bieżących.

W rankingu wśród województw dolnośląskie zajmuje 7. miejsce. Sklasyfikowano 314 powiatów – głogowski znalazł się na 153. miejscu (dla porównania powiat polkowicki jest 300. miejscu). Miast powiatowych mamy 230 – Głogów jest w pierwszej setce rankingu – dokładnie na 59. miejscu. Warto zwrócić uwagę, że zdecydowanie wyżej są Polkowice, które wedle tego rankingu zajmują 2. miejsce. Tuż za czołową dziesiątką znalazła się Nowa Sól – 13. miejsce. Dalej niż Głogowa jest Lubin – 65. miejsce.

Radoxim 5

W gminach wiejskich wyróżniono gminę Grębocice, która zajmuje 4. miejsce w Polsce, a gmina Jerzmanowa też jest w czołówce – 7. miejsce. Gmina Radwanice zajęła 11. miejsce, gmina Głogów na 94. miejscu. Na szarym końcu stawki – notowano 1537 gmin – jest gmina Pęcław, która zajmuje 1526. miejsce. Jedna z uboższych gmin – Ostrowice (woj. zachodniopomorskie) – została zlikwidowana.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się