Dzieje sięGłogów

W tym roku święta będą oszczędne. Ile wydamy?2 min na czytanie

W tym roku święta będą oszczędne. Ile wydamy?

Choć do świąt Bożego Narodzenia jeszcze niecałe dwa miesiące, to jednak wielu z nas już w listopadzie zazwyczaj ruszało na zakupy. Dlatego też, Provident, w ramach cyklicznego badania Barometr Providenta, postanowił zapytać Polaków o ich gwiazdkowe wydatki i oczekiwane podarki. Jak pokazują wyniki, w tym roku jesteśmy większymi pesymistami w kwestii prezentów.

W tym roku badani Polacy planują przeznaczyć na organizację świąt Bożego Narodzenia średnio 744 zł 39 gr. To kwota znacząco niższa w porównaniu z zeszłorocznymi wydatkami –  w 2019 roku przekraczały 1 tys. 700 zł.

–  W tamtym roku optymistyczniej podchodziliśmy do naszych finansów i planowaliśmy wyjątkowo kosztowną gwiazdkę – podkreśla Karolina Łuczak, Rzeczniczka Provident Polska. – Pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku zamierzamy zacisnąć pasa. Dodatkowo zdajemy sobie sprawę z tego, że być może będziemy zmuszeni zrezygnować z pewnych tradycji, które teraz nie są możliwe ze względu na obostrzenia sanitarne np. ze spotkań w dużym gronie – dodaje.

Prezenty pod choinką spodziewa się znaleźć 62 proc. respondentów – ale tylko 22 proc. z nich jest tego pewnych. To dużo mniejszy odsetek niż w poprzednich latach – w dwóch ostatnich edycjach badania na Mikołaja czekało ok. 80 proc. badanych.

W tym roku zdecydowanie najbardziej pożądanym prezentem (do 200 zł) są pieniądze lub bony na zakupy i to bez względu na płeć czy wiek. Choć odpowiedź tę nieznacznie częściej wskazywały kobiety (28,6 proc.), niż mężczyźni (24,2 proc.) to w obu grupach była najpopularniejsza. Kobiety częściej wskazywały również na kosmetyki, perfumy (21,5 proc. kobiet vs. 14,4 proc. mężczyzn), biżuterię (12,4 proc. kobiet vs 3,2 proc. mężczyzn) oraz bieliznę (5,8 proc. kobiet vs. 4,2 proc. mężczyzn). Mężczyźni z kolei częściej wybierali odzież (13,6 proc. mężczyzn vs. 11,9 proc. kobiet) i elektronikę (16,1 proc. mężczyzn vs. 5,2 proc. kobiet).
RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się