Dzieje sięGłogów

W wieku 89 lat zmarł Wojciech Zabłocki. Architekt głogowskiej hali1 min na czytanie

W wieku 89 lat zmarł Wojciech Zabłocki. Architekt głogowskiej hali

5 grudnia 2020, zmarł Wojciech Zabłocki (ur. 6.12.1930), architekt i były szermierz-olimpijczyk, zawodnik czterech igrzysk – od 1952 do 1964 roku. Szablista, zdobywca trzech medali olimpijskich dziewięciu medali mistrzostw świata i pięciokrotnie tytułu mistrza Polski w szabli.. Członek słynnej polskiej drużyny szablistów.

Od 1964 r. poświęcił się architekturze. Był absolwentem Wydziału Architektury krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1999 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był także wykładowcą akademickim.

Według projektu prof. Wojciecha Zabłockiego powstała głogowska hala sportowa. Jej budowa rozpoczęła się w 1985 roku a otwarcie nastąpiło dopiero w roku 1998. Profesor uczestniczył w wielu etapach budowy. Jadąc na spotkanie z nim, Ryszard Matuszak inicjatora budowy hali, animator i działacz głogowskiego sportu, trener tutejszych szczypiornistów, zginął w wypadku samochodowym w 1991 roku.

Profesor Zabłocki Jako architekt zajmował się przede wszystkim projektowaniem obiektów sportowych w kraju i za granicą. Jest też autorem projektu architektonicznego Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach (wraz z rzeźbiarzem Gustawem Zemłą). Jak powiedział: Moje najbardziej spektakularne projekty zostały jednak zrealizowane za granicą, choć za bardzo udany uważam np. tor kolarski w Pruszkowie. Swoje doświadczenia szermiercze opisał w kilku książkach. Jego żoną była zmarła w 2017 roku znana aktorka Alina Janowska.
RED
źródło: Głogowski Wehikuł Czasu

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się