Zamknij

Wielka gratka dla melomanów - koncert Tbilisi Symphony Orchestra

10:39, 16.05.2019 Wojtek Olszewski Aktualizacja: 07:22, 31.05.2019
Skomentuj

28 maja w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu zagra Tbilisi Symphony Orchestra pod batutą Vakhtanga Kakhidze. Z orkiestrą zagra skrzypaczka Anna Tchania. Koncert zorganizowany został z okazji obchodów 100-lecia współpracy polsko-gruzińskiej w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury.

W programie koncertu suita baletowa Igora Strawińskiego Ognisty ptak, II Koncert Skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, a także suita baletowa dyrygenta orkiestry V. Kakhidze Amazones oraz Sevda temat liryczny z filmu Russian Traingle.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. Patronatem Honorowym wydarzenie objęli: Ambasada Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Organizatorami sa Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

***

Orkiestra Symfoniczna w Tbilisi została założona w roku 1993 roku przez słynnego gruzińskiego dyrygenta Djansug Kakhidze. Od 2002 roku dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem jest jego syn, znany kompozytor, dyrygent i pianista Vakhtang Kakhidze. Orkiestra odbyła trasy koncertowe we Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Turcji, Niemczech, Włoszech, Izraelu i Rosji. Miała  też udane występy w takich znanych salach koncertowych jak Filharmonia Berlińska, Salle Pleyel i Teatr de Champs Elyssee w Paryżu, Symphony Hall w Bazylei, Jahrhunderthalle we Frankfurcie, Sala Koncertowa Verdi w Mediolanie, Akademia Muzyczna Santa Cecilia Nowa Sala Symfoniczna w Rzymie, Jerozolima Filharmonia, Sala Kongresowa w Ankarze, Big Hall of Moscow Conservatory, Symphony Hall of St. Petersburg Philharmonic i wiele innych.

W 2004 roku zespół ten nagrał również hymn narodowy Gruzji.

Orkiestra systematycznie bierze udział w ważnych wydarzeniach gruzińskiego życia kulturalnego, koncertuje w regionach, zwraca szczególną uwagę na artystyczne wsparcie młodych gruzińskich kompozytorów i wykonawców. Programy koncertowe orkiestry są bardzo zróżnicowane, są w nich zarówno utwory kompozytorów klasycznych, jak i romantycznych i współczesnych.

Orkiestra występowała również z takimi światowymi gwiazdami muzyki popularnej jak:  M. Legrand, D. Lockwood, J. Garbarek, M.S. Pietrodarchi, "The Manhattan Transfer", "New York Voices", "Take 6", "The Swingles" , Ivan Lins, Patti Austin, Dee Dee Bridgewater, Bob James i inni.

Vakhtang Kakhidze urodził się w rodzinie muzyków w 1959 roku w Tbilisi w Gruzji. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. W 1975 roku ukończył wydział dyrygentury chóralnej w liceum muzycznym. W 1981 r. ukończył Moskiewskie Państwowe Konserwatorium jako kompozytor. Jego nauczycielami byli tacy sławni muzycy jak Nikolai Sidelnikov - kompozycja, Edison Denisov - sztuka instrumentacji i inni.

Vakhtang Kakhidze studiował dyrygenturę w latach 1987-89 ze swoim ojcem, światowej sławy gruzińskim dyrygentem Djansug Kakhidze. W 1989 roku rozpoczął działalność jako dyrygent. Zadebiutował w Teatrze Opery i Baletu w Tbilisi spektaklem baletowym "Amazonki". Od 1993 roku pracował jako dyrygent w Tbilisi Symphony Orchestra. Oprócz występów koncertowych nagrał 25 płyt CD dla znanych międzynarodowych firm fonograficznych "Sony Classical" i innych.

W 2002 roku Vakhtang Kakhidze został mianowany głównym dyrygentem (dyrektorem muzycznym) Tbilisi Orkiestry Symfonicznej i dyrektorem artystycznym Djansug Kakhidze Tbilisi Center for Music & Culture. Przez te lata prowadził ponad 400 koncertów z Orkiestrą Symfoniczną w Tbilisi w Gruzji i innych krajach: w Rosji i we Włoszech (2004), Armenii (2009), Izraelu (2016), Niemczech (2017 i 2018). Prowadzi także coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Jesień Tbilisi", w którym biorą udział znani muzycy z całego świata. W 2015 roku założył Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Djansug Kakhidze", który jest ukierunkowany na współpracę Orkiestry Symfonicznej w Tbilisi z Mega Stars of Jazz and Pop.

Vakhtang Kakhidze komponuje w różnych gatunkach muzycznych. Jego utwory były wykonywane w Moskwie, Petersburgu, Polsce, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, na Węgrzech, w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Turcji, Izraelu, Indiach, USA i Japonii. Jest autorem muzyki do ponad 60 spektakli teatralnych, ścieżek dźwiękowych do 20 filmów i filmów animowanych, kilku kompozycji jazzowych i piosenek pop.

Anna Tchania urodziła się 15 listopada 2002 r. w Tbilisi w Gruzji. Obecnie studiuje w szkole muzycznej Z. Paliashvili dla uzdolnionych dzieci w klasie prof. N. Zhvanii. Anna jest laureatką lokalnych i międzynarodowych konkursów, takich jak: "Gwiazdy przyszłości", "Młodzi muzycy", "Dziadek do orzechów", "Akademia sztuki", "Międzynarodowy konkurs skrzypcowy w Kloster Schontal", "Międzynarodowy konkurs muzyczny Mozarta ", " Il Piccolo Violino Magico .

Ta gruzińska młoda skrzypaczka brała już udział w wielu festiwalach w Niemczech, Armenii, Włoszech, Gruzji, w tym w kilku koncertach charytatywnych w Hamburgu, Berlinie, festiwalach muzyki kameralnej w Gruzji, a także w Niemczech ("Mecklenburg-Vorpommern" i "Mozart @ Augsburg"). Anna uczestniczyła w festiwalu gruzińskiego funduszu charytatywnego "Natvris Khe - Desire tree".

Występowała także z orkiestrami w Gruzji pod dyrekcją Revaza Takidzei Vakhtang Kakhidzeoraz wystąpiła z gruzińskim kompozytorem Nikolozem Rachvelim na festiwalu "Summer Event Pro - Rhythm". Anna uczestniczyła w kursach mistrzowskich prof. Borisa Kuschnira, prof. Miriam Fried i prof. Mihaeli Martin w Akademii Kronenberga w Niemczech oraz u znanych muzyków i skrzypków, takich jak: Lisa Batiashvili, Liana Issakadze, Deniz Tahberer. Jest również stypendystką Międzynarodowej Akademii Muzyki w Liechtensteinie, gdzie uczestniczy w mistrzowskich kursach skrzypiec prof. Anny Chumachenko.

Bilety:
- dostępne w kasie Narodowego Forum Muzyki
- dostępne na stronie Narodowego Forum Muzyki

(Wojtek Olszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%