Dzieje sięGłogów

Wilk z bliska! Takie zwierzęta żyją koło Głogowa2 min na czytanie

Wilk z bliska! Takie zwierzaki mieszkają koło Głogowa

Taki osobnik dał się zaobserwować na fotopułapce ledwie kilka kilometrów od Głogowa! Nic dziwnego, bo wokół miasta jest dużo terenów zielonych, w których zwierzęta mogą żyć. W okolicach występują grupy różnych zwierząt, w tym wilków właśnie.

To nagranie zostało wykonane przez fotopułapkę Stowarzyszenia „Z Szarym Za Płotem”, a otrzymaliśmy je dzięki uprzejmości Łukasza Jędrzejewskiego, prezesa stowarzyszenia. Wilk uwiecznił się na kamerze w nocy 16 sierpnia tego roku, ale stowarzyszenie wolało trochę poczekać z publikacją. – Teraz młode już dorosły na tyle, że zmieniły miejsce pobytu i są bezpieczniejsze – mówi Łukasz Jędrzejewski tłumacząc, że stowarzyszenie podjęło taką decyzję, aby chronić wilki.

Stado? Czy może raczej wataha? – Nie, tutaj mamy do czynienia z grupą rodzinną, tak to nazywamy. Obejmuje ona najwyżej osiem osobników – wyjaśnia Jędrzejewski i dzieli się ustaleniami stowarzyszenia – W tym roku była piątka szczeniąt, ale zostały tylko dwa.

Utarł się wizerunek wilka jako złego i przerażającego stworzenia. To jednak nie do końca prawda. Oczywiście pamiętajmy, że wilk jest drapieżnikiem i nie jest bezbronny, ale przy spotkaniu z człowiekiem zwierzę woli raczej oddalić się w bezpieczne dla niego miejsce. Łukasz Jędrzykowski nie przeczy – Jest szansa na spotkanie wilka. Wtedy należy postępować zgodnie z instrukcjami, które znajdują się na naszej stronie – Stowarzyszenie ma swój fanpage na Facebooku, na którym dzieli się podobnymi obserwacjami i nie tylko.

Tymczasem pamiętajmy, by nie panikować w przypadku spotkania wilka i nie sprawiać, by czuł się zagrożony. To raczej pozytywne doświadczenie. – Przede wszystkim cieszmy się spotkaniem, ale pamiętajmy też, że to dzikie stworzenia. Są tu od lat – podkreśla Jędrzykowski.
RED

[Film] Wilk koło Głogowa.

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się