Dzieje sięGłogów

Wójt: będzie górniczy szyb w Retkowie. KGHM: być może za kilka lat1 min na czytanie

Wójt: będzie górniczy szyb w Retkowie. KGHM: być może za kilka lat

Tegoroczny budżet gminy Grębocice był historyczny, bo zamknął się kwotą w granicach 60 mln zł – z czego aż 40 proc. przeznaczono na inwestycje. Tą największą, pokaźną, była wczoraj (7.11.) oddana do użytku przychodnia zdrowia, która pochłonęła w granicach 4,5 mln zł. – To największy budżet w ostatnich latach, ale nie ukrywam, że ten przyszły będzie mniejszy. O ile? Trudno oszacować, bo deklaracje podatkowe będą spływały do końca stycznia – mówi wójt Roman Jabłoński. Około 20 mln z budżetu to wpływy z KGHM-u.

– Z tego, co mi wiadomo, ten przemysł tutaj dalej będzie się rozwijał. To chociażby budowa szybu GG 1, ale też ma być budowany szyb Retków. Kolejne złoża, kolejne koncesje. Obszar gminy będzie podległa wpływom KGHM pod względem dochodów, ale i uciążliwości – dodaje wójt. Wiele wskazuje na to, że gdy rozpocznie się budowa szybu, a później złoża będą eksploatowane w Retkowie, to wtedy gmina będzie mogła liczyć na jeszcze większe wpływy od miedziowego potentata.

– Mamy tam wykupioną koncesję na eksploatację, tak jak na wielu innych terenach – mówi nam Anna Osadczuk, dyrektor departamentu komunikacji w KGHM, dodając, że faktycznie być może kiedyś powstanie tam szyb górniczy, lecz na razie nie ma takich planów. – To nie jest temat na najbliższe lata – nie ukrywa. Na wydobycie złóż w tym miejscu będzie trzeba jeszcze poczekać.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się