Dzieje sięGłogów

Wpychają się pod autobus! Ustąp pierwszeństwa, gdy ten wyjeżdża z zatoczki2 min na czytanie

Wpychają się pod autobus! Ustąp pierwszeństwa, gdy ten wyjeżdża z zatoczki

Problem wciąż ten sam – kierowca autobusu sygnalizuje, że chce wyjechać z zatoczki. Za nim sznur samochodów. – I wtedy młody kierowca wciska klakson, potem na siłę wpychając się pod autobus – relacjonuje nasz Czytelnik, bo był świadkiem takiej sytuacji na ul. Sikorskiego. Uważa, że takie zachowania na drodze świadczą o braku kultury. – Nazywajmy rzeczy po imieniu – to chamstwo – dodaje. Zwracając uwagę na to, że to powoduje również zagrożenie na drodze. – Pamiętajmy, że jesteśmy w mieście, nie na torze wyścigowym – apeluje o rozsądek.

Kamil Grzybowski z Komunikacji Miejskiej potwierdza, że do takich zdarzeń faktycznie dochodzi. – Bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi, który włącza się do ruchu z przystanku lub chce zmienić pas obowiązuje w obszarze zabudowanym– przypomina to, co oczywiste. – Kierowca autobusu musi kierunkowskazem zasygnalizować taki manewr i wówczas kierowcy pozostałych pojazdów zobowiązani są do zwolnienia lub w razie potrzeby zatrzymania się i wpuszczenia autobusu – kontynuuje.

Za nieustąpienie pierwszeństwa autobusowi policja może ukarać kierowcę mandatem w wysokości 200 zł. Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi wcale nie oznacza, że kierowca autobusu zwolniony jest z odpowiedzialności w przypadku ewentualnej kolizji. – Przed zmianą pasa lub wyjechaniem z zatoki przystankowej musi się upewnić, że manewr nie spowoduje niebezpieczeństwa na drodze. O winie w takiej sytuacji spornej decyduje policjant. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać zasad ruchu drogowego, które obowiązują wszystkich bez wyjątku. Brak możliwości wyjazdu autobusu z zatoki to jedna z kilku okoliczności, która przekłada się na powstawanie opóźnień w kursowaniu autobusów naszej spółki – nie ukrywa Grzybowski. I dorzuca, że warto w tym miejscu podziękować tym osobom, które bez problemu wypuszczają autobusy z zatok co ułatwia wykonywanie pracy naszym kierowcom.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się