Dzieje sięRegion

Wracają do rozmów o kolei przez Lubin, Polkowice i Głogów. Gdzie będzie się zatrzymywał pociąg?5 min na czytanie

Pociągi wrócą na trasy w całym regionie. Trwa ogromny projekt rewitalizacji nieczynnych linii kolejowych 2

Układ linii przebiegającej przez Głogów i pobliskie miejscowości nadal nie został ostatecznie uzgodniony. Najważniejszy w tej sprawie jest głos mieszkańców. Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu konsultacyjnym online proszone są o wysłanie e-maila dzisiaj (13.12) na adres: konsultacje.289@infracd.pl. Z tego adresu zgłoszone osoby otrzymają link do spotkania. Na spotkania stacjonarne nie trzeba się rejestrować.

– Z tego połączenia wypłynie wiele pozytywnych aspektów. To nie tylko większy dostęp dla mieszkańców niezmotoryzowanych, ale i szansa na odciążenie parkingów, które w naszym regionie przy terenach przemysłowych są zwykle przepełnione. Ludzi to dotyczy, dlatego udzielają się w sprawie – mówi Piotr Karwan, radny sejmiku dolnośląskiego – obecność na spotkaniach jest duża i możemy już prognozować, który wariant odpowiada ludziom najbardziej – zapowiada.

To druga z trzech tur konsultacji tego projektu. W pierwszej, która odbyła się latem tego roku, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu zaprezentowała wstępne założenia projektu, a także zbierano opinie m.in. od mieszkańców i przedstawicieli samorządu. Na podstawie I etapu mamy warianty inwestycyjne. Właśnie ich prezentacja będzie przedmiotem drugiego etapu konsultacji. Ostatni etap jest wstępnie planowany na lato 2023 roku. Będzie miał na celu przedstawienie ostatecznych rozwiązań technicznych zwycięskiego wariantu.

Piotr Karwan nie ukrywa, że na przebieg linii wpływa wiele czynników – Głównymi warunkami technicznymi jest usytuowanie terenu, na które musimy mieć wzgląd. Liczy się również optymalny czas pracy, ale zależy nam przede wszystkim na tym, by z połączenia mogło skorzystać jak najwięcej mieszkańców – podkreśla – Dlatego też widać, że zainteresowaniem cieszy się trasa przebiegająca przez Polkowice, Radwanice i Gaworzyce.

 Spotkania są elementem powstającej dokumentacji przedprojektowej dla projektu pn. „Budowa linii kolejowej Lubin-Polkowice-Głogów wraz z rozbudową linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica-Lubin-Rudna Gwizdanów”. Ostatnie spotkanie (12.12) miało miejsce w Polkowicach na terenie Uczelni Jana Wyżykowskiego.

Dziś (13.12) zapraszamy do uczestniczenia w konsultacjach do Pałacu w Gaworzycach. Spotkania w ramach II etapu konsultacji odbędą się w następujących terminach i lokalizacjach:

– 13.12.2022 r., godz. 17:00 – Gaworzyce, Pałac w Gaworzycach (ul. Dworcowa 95)

– 14.12.2022 r., godz. 17:00 – Radwanice, Świetlica w OSP w Radwanicach (ul. Szkolna 6)

– 15.12.2022 r., godz. 17:00 – spotkanie online dla mieszkańców pozostałych gmin objętych pracami studialnymi (Nielubia, Głogów, Żukowice, Jerzmanowa, Lubin, Grębocice, Lubin, Miłkowice, Legnica).

W spotkaniach będą uczestniczyć m.in. przedstawiciele Zamawiającego (DSDiK we Wrocławiu) oraz Wykonawcy dokumentacji (Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o.). Obecnie rozpatrywane są warianty budowy linii kolejowej, która połączy Lubin, Polkowice i Głogów:

> Wariant 1: przebieg kolei przez centrum Polkowic i dalej do Grębocic
(punkty obsługi podróżnych na nowej linii: Polkowice „Centrum”, Żuków);

> Wariant 2: przebieg kolei skrajem Polkowic i dalej do Grębocic
(punkty obsługi podróżnych na nowej linii: Polkowice „Strefa Ekonomiczna”, Żuków);

> Wariant 3: przebieg kolei skrajem Polkowic i dalej do Nielubi
(punkty obsługi podróżnych na nowej linii: Polkowice „Strefa Ekonomiczna”, Jerzmanowa);

> Wariant 4: przebieg kolei skrajem Polkowic i dalej do Gaworzyc, po zachodniej stronie Radwanic
(punkty obsługi podróżnych na nowej linii: Polkowice „Strefa Ekonomiczna”, Buczyna, Radwanice);

> Wariant 5: przebieg kolei przez centrum Polkowic i dalej do Gaworzyc, po wschodniej stronie Radwanic
(punkty obsługi podróżnych na nowej linii: Polkowice „Centrum”, Sucha Górna, Łagoszów Wielki).

W najbliższych dniach zostanie udostępniona internetowa ankieta konsultacyjna, w której będzie można wyrazić zdanie o zasadności całej inwestycji, poszczególnych wariantów i proponowanych lokalizacjach przystanków kolejowych.

– Ważne, że mamy już plan i możliwości na urzeczywistnienie inwestycji – przypomina radny Karwan – dużo osób nie wierzyło w spełnienie naszych obietnicy wyborczych już przy zapowiedzi powrotu kolei do Chocianowa. A jednak udało się ta inwestycja się udała i obecna również zapowiada na sukces – stwierdza. Faktycznie kolej w Chocianowie już działa, o czym przeczytać można TUTAJ.

Link do map znajduje się TUTAJ.

Opr. RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się