Dzieje sięGłogów

Wrócili z Turcji zakażeni COVID 19. W szpitalu robią wymazy i szczepią przeciwko temu wirusowi2 min na czytanie

Wrócili z Turcji zakażeni COVID 19. W szpitalu robią wymazy i szczepią przeciwko temu wirusowi

Wiosną był tutaj oddział, gdzie leczyło się chorych na COVID 19. Podczas trzeciej fali epidemii brakowało wolnych łóżek. Teraz, kiedy chorych nie ma, stworzono na tym oddziale punkt wymazowy oraz rejestrację wraz z punktem szczepień przeciwko wirusowi. Magdalena Undro, naczelna pielęgniarka w Głogowskim Szpitalu Powiatowym. pokazuje nam, że do obu tych miejsc prowadzą dwie drogi – do punktu wymazowego od strony SOR-u, do punktu szczepień od apteki.

– Oba punkty są dobrze oznakowane strzałkami, znajdują się z tyłu szpitala – w pobliżu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – wyjaśnia naczelna. W środy szczepią w szpitalu po godz. 15. Wcześniej dojeżdżają ze szczepionką do domów. – Do osób starszych lub niepełnosprawnych, które nie są w stanie same tutaj do nas dotrzeć, ale chcą się po prostu zaszczepić – przyznaje.

Nadal funkcjonować będą także mobilne punkty szczepień – wczoraj (24.08.) ustawiono taki na miejskim targowisku, gdzie przez trzy godziny zaszczepiły się 42 osoby. – Uważam, że to spora liczba ludzi w tak krótkim czasie – dodaje Undro.

Pod punktem wymazów w szpitalu także kilka osób ustawiło się w kolejce. – Na razie trudno mówić o czwartej fali, bo są to przede wszystkim osoby, które wyjeżdżają na wakacje poza Polskę lub z nich wracając. Do tych lub z tych krajów, gdzie wymagany jest negatywny wynik testu. Zdarzyło się w ostatnich dniach jednak, że wśród ludzi wracających z Turcji, byli zakażeni. To trzy osoby – wylicza.

W aptece pod szpitalem usłyszeliśmy, że coraz więcej osób dzwoni i dopytuje – jak leczyć się domowymi sposobami na COVID 19?. – Obawiają się iść do lekarza rodzinnego, bo to oznacza wykonanie testu – gdy ten jest pozytywny obowiązkowa jest kwarantanna – dowiedzieliśmy się. Wedle statystyk przedstawianych przez rząd, chorych na koronawirusa stale przybywa. Ostatniej doby to 234 osoby, pięć zmarło w tym jedna bezpośrednio na COVID 19. W powiecie głogowskim wykonano 72 testy, jeden był pozytywny. Kwarantanną objętych jest 85 osób.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się