Dzieje sięGłogów

Wśród pracowników firm na strefie ekonomicznej są obywatele Ukrainy2 min na czytanie

Wśród pracowników firm na strefie ekonomicznej są obywatele Ukrainy

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna dla Ukrainy. Kilkudziesięciu przedsiębiorców z firm działających na terenie LSSE wzięło udział w poniedziałkowym (28 lutego) spotkaniu. Jego cel to wypracowanie wspólnego systemu wsparcia.

– Wśród pracowników firm strefowych są obywatele Ukrainy. Wielu z nich pozostawiło w kraju swoje rodziny. Musimy się również przygotować na przyjęcie uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. W pomocy ważna jest skuteczność i jej celność, dlatego wspólnie z przedsiębiorstwami wypracowujemy system wsparcia. Zryw i chęć pomocy jest ogromna, ponieważ praktycznie od pierwszych dni konfliktu zgłaszają się do nas firmy strefowe, które chcą zatrudniać uchodźców bądź oferują im schronienie. To bardzo budujący gest solidarności – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Spółka już w ubiegłym tygodniu zadeklarowała, że w razie potrzeby uruchomi w Legnicy w sumie 100 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie trwa kompletowanie niezbędnego sprzętu i wyposażenia. Z mieszkańcami Ukrainy, Polakami zamieszkującymi tereny, które zostały objęte wojną, LSSE współpracuje od lat w ramach wsparcia tamtejszych placówek edukacyjnych i instytucji. Wielokrotnie organizowano akcje, w których przekazywane były dary dla najbardziej potrzebujących rodzin lub materiały dla uczniów polskich szkół. Obecne wsparcie obejmuje zakup apteczek, koców, czy fantomów do nauki pierwszej pomocy.

Pomoc w postaci miejsc pracy, mieszkania, czy wyżywienia deklarują również sami przedsiębiorcy. Wszelkie propozycje od zainteresowanych będą przekazywane do LSSE.

Na rozpoczęcie życia w nowym miejscu potrzebne są także fundusze, dlatego firmy, czy też osoby zainteresowane przekazaniem darowizny mogą to zrobić za pośrednictwem Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Sama fundacja dysponuje już środkami na rozpoczęcie działalności przekazanymi przez Fundatora – Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się