Dzieje sięGłogów

Wszyscy mówią zgodnie: Wczesne wykrywanie takich chorób jest bardzo istotne2 min na czytanie

Wszyscy mówią zgodnie: Wczesne wykrywanie takich chorób jest bardzo istotne

Z badań będzie mogło skorzystać ok. 150 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat zameldowanych w gminach Głogów, Kotla i Żukowice. Program jest realizowany przy wykorzystaniu mobilnego punktu medycznego wyposażonego w wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny przeznaczony do badań ultrasonograficznych. Diagnostykę wykonują radiolodzy na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. Ambulans Fundacji Rolanda Mc Donalda przyjedzie do Głogowa w ostatnich dnach marca. – Tym razem zaprosiliśmy do współpracy gminy ze względu na to, że wcześniej wiele zainteresowanych rodziców pochodziło z gmin ościennych i chciało przebadać swoje dzieci – mówi Marta Kaszuba z Głogowskiego Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, które organizuje akcję. W czasie badania lekarz dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej dzieci, a u chłopców dodatkowo moszny. Rodzice otrzymają również porady dotyczące dalszej diagnostyki. Badania dzieci z podgłogowskich gmin będą prowadzone za dwa tygodnie (30-31.03.) przy hotelu Qubus w Głogowie.

Zapisy dzieci będą przyjmowane wyłącznie 14 marca, w każdej z gmin pod innym numerem telefonu. W gminie Głogów w godz. 16-19 pod nr tel. 792 188 798, a w dwóch pozostałych w godzinach pracy urzędów: w gminie Kotla w sekretariacie nr tel.  76 8 318 361, w gm. Żukowice pod nr tel. 885 585 599.

Do skorzystania z badań profilaktycznych zapraszają i zachęcają mieszkańców wójtowie. – Wczesne wykrywanie takich chorób jest bardzo istotne – mówi Łukasz Horbatowski z gminy Kotla. – Potrzeby mieszkańców Głogowa są takie same, jak mieszkańców gmin wiejskich – o dużym zainteresowaniu badaniami USG dzieci pod kątem nowotworów mówi też wójt Krzysztof Wołoszyn z Żukowic. Każda z gmin ma do dyspozycji po prawie 50 miejsc dla dzieci. – To kolejne badania profilaktyczne dla naszych mieszkańców – wójt gminy Głogów Bartłomiej Zimny przypomina, jak ważna przy takich chorobach jest szybka diagnoza i leczenie.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się