my:JerzmanowaRegion

Wybierają owocowe, kolorowe i parkowe2 min na czytanie

Wybierają owocowe, kolorowe i parkowe

Nowe nazwy ulic w kilku miejscowościach, w których jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne osiedla domków. W Jaczowie takich nazw będzie już ok. 50! W Kurowicach łatwiej będzie znaleźć nowych mieszkańców.

Nazwy nowych ulic zatwierdzali ostatnio radni. W Jaczowie będą dwie: Jesionowa i Platanowa. Nazwy powstały po konsultacjach z mieszkańcami tych rejonów, których dotyczą.

Przyznam, że nawet nie wiem, gdzie one będą, tak dużo jest u nas nazwanych ulic – mówi sołtys Jaczowa Józef Koszko, który twierdzi, że z tymi nowymi, nazw ulic w Jaczowie będzie już z 50. To bardzo dużo jak na wioskę. – Kiedyś nadawanie nowych nazw ulic odbywało się tak, że rada gminy kierowała zapytanie do rady sołeckiej, aby ta ustaliła, jak się mają nazywać nowe powstające ulice i myśmy ustalali. Tak m.in. powstała ul. Podgórna, Łagodna czy Słoneczna. Teraz rady sołeckiej nikt nie pyta, bo podobno rada konsultuje się w tej sprawie z najbardziej zainteresowanymi mieszkańcami – wyjaśnia sołtys, że to właśnie oni decydują. Jaczów jest największą miejscowością w gminie Jerzmanowa i ciągle przybywa w nim mieszkańców. Powstają nowe osiedla, stąd trzeba nazywać nowe powstające ulice. – Mamy już blisko 1800 mieszkańców – mówi sołtys. W tej miejscowości każda ulica ma nazwę, niczym w mieście. Są długie ulice jak Szkolna przez centrum miejscowości, Smardzowska czy Ruszowicka – bo do tych miejscowości prowadzą. Są Bukowa, Dębowa czy Cisowa. Jest Spokojna, Wiosenna, a nawet Księżycowa. Wszystko to pomysły mieszkańców.

Dwie nowe nazwy ulic zostaną nadane także w Kurowicach. To Szmaragdowa i Grafitowa. – Powstaje nowe osiedle jak się jedzie do Jerzmanowej, po lewej stronie drogi. Tam będą te dwie ulice – tłumaczy sołtys Andrzej Kochany, zadowolony z nowych nazw. – Bardzo dobrze, że je radni nadają, bo nasza miejscowość jest bardzo skomplikowana dla taksówkarzy, listonoszy, dostawców czy nawet pogotowia. Mamy nazwy uliczek tylko na nowych powstających osiedlach, a w starej części miejscowości są tylko numery. Wszystkie pomieszane. Wielu osobom ciężko trafić. Dobrze by było, aby w Kurowicach wszystkie ulice miały nazwy, wtedy nie byłoby takich problemów – uważa sołtys. To jednak nie wszystko, bo nowe nazwy zostaną nadane nie tylko w Kurowicach czy Jaczowie, ale także w Jerzmanowej. Powstanie tam Gruszkowa, zapewne gdzieś na osiedlu Truskawkowym.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w my:Jerzmanowa