Dzieje sięGłogów

Wybijają okolicznościową monetę o nominale jednego Grosza Kolegiackiego z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej1 min na czytanie

Wybijają okolicznościową monetę o nominale jednego Grosza Kolegiackiego z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej

Przed nami wiele wydarzeń związanych z jubileuszem 900-lecia Kapituły Kolegiackiej. – W 1120 roku, z inicjatywy księcia Bolesława Krzywoustego, biskup wrocławski Heymo i komes głogowski Wojsław ufundowali przy kościółku grodowym kapitułę kolegiacką. Odtąd miejsce to stało się centralnym ośrodkiem życia duchowego Głogowa i Ziemi Głogowskiej – mówi Dariusz Czaja, regionalista Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

W ramach tego jubileuszu szykuje się sporo wydarzeń. Jest już wybijana okolicznościowa moneta o nominale jednego Grosza Kolegiackiego. Dla wiernych odbędą się w dniach 24-31 maja 2020 roku misje parafialne w duchu św. Jadwigi. Następnie w czerwcu parafia organizuje pielgrzymkę do grobu ostatniego kanonika kolegiaty ks. Eugeniusza Kretschmera w niemieckim Kronach.

Ale to co najważniejsze, to we wrześniu. W niedzielę (27.09.) odbędzie się Missa Solemnis – uroczysta msza jubileuszowa. Nabożeństwo poprzedzone zostanie dwudniową konferencją naukową pt. „Historia i znaczenie Głogowskiej Kapituły Kolegiackiej” i publikacją, zawierającą referaty.

– W tym czasie odbędą się też koncerty i wydarzenia kulturalne w ramach festiwalu „Wratislavia Cantans”. Zostanie również zaprezentowany specjalny utwór pt. „Kantata Głogowska”, skomponowany na okoliczność jubileuszu. Na rynku wydawniczym pojawi się popularnonaukowy album o głogowskiej kolegiacie – dodaje Czaja.

A w planie emisji znaczków pocztowych w 2020 roku, na miesiąc wrzesień Poczta Polska S.A. planuje znaczek w serii: „Miasta polskie”, dotyczący 900-lecia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie. Znaczek zostanie wydany z puli znaczków obiegowych, więc zapowiada się duży nakład, ale nie znamy jeszcze jego nominału.
RED

Podziel się informacją ...
  • 264
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się