Fotomy:KotlaRegion

Wydali książkę o historii pożarnictwa w gminie Kotla. Jest tysiąc egzemplarzy7 min na czytanie

Wydali książkę o historii pożarnictwa w gminie Kotla. Jest tysiąc egzemplarzy 11

Po wielu latach ukazała się pierwsza publikacja na temat pożarnictwa w gminie Kotla. Znajdziemy tam archiwalne zdjęcia z jej początków, ale także te nowe. Przeczytacie tam m.in. o ochotniczych jednostkach z Kotli, Grochowic czy Chociemyśli. A także o tych już nieistniejących chociażby z Sobczyc.

Dziś (10.03.) w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli odbyła się uroczysta prezentacja tej publikacji. Stowarzyszenie „Z głębi serca” w Kotli pozyskało środki z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 za pośrednictwem Stowarzyszenia Kraina Lasów i Jezior – LGD z siedzibą w Siedlisku.

Publikacja pod nazwą “Historia pożarnictwa na terenie Gminy Kotla” autorstwa Marcina Kuchnickiego i Marka Roberta Górniaka powstawała w ostatnich kilku miesiącach. Zaangażowało się wiele osób.

– Informacje zawarte w publikacji są naszym cennym dziedzictwem kulturowym i historycznym. Opracowany materiał został przygotowany z myślą o mieszkańcach gminy Kotla dla upamiętnienia osób, które kiedyś tworzyły zręby powojennego pożarnictwa na terenie gminy, jak również współczesnych strażaków ochotników – mówił wójt Łukasz Horbatowski.

– Zarys dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz rysy ich ofiarnych członków to najpiękniejsza z kart powojennej historii gminy, duma i wzorzec dla współczesnych, a także przyszłych pokoleń naszej małej ojczyzny – dodawał autor Marcin Kuchnicki.

Wydano tysiąc egzemplarzy, które zostaną przekazane dla członków jednostek OSP, jak również ich rodzin oraz wysłane do bibliotek i szkół.

– Koszt wydania publikacji wyniósł 20 tys. zł i zostanie sfinansowany w całości pozyskanymi środkami z Unii Europejskiej. Gmina Kotla udzieliła pożyczki na prefinansowanie wydatków, która zostanie spłacona w momencie otrzymania unijnej dotacji – przekazała Wioletta Jańczak, wiceprezes stowarzyszenia „Z głębi serca” w Kotli.

Oczywiście podczas uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli strażackich OSP z terenu gminy. Byli pod wrażeniem zebranego materiału. – Warto takie momenty upamiętniać – cieszył się Tadeusz Jańczak z OSP Grochowice, emerytowany strażak ochotnik, który zabrał na pamiątkę jeden z tysiąca egzemplarzy publikacji.
RED

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Publikacja opracowana przez Stowarzyszenie „Z głębi serca”, współfinansowana jest
ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Foto