Zamknij

Warto pamiętać o tej historii. Wyjątkowy spektakl "Nadwiślański Cud" w miejskim teatrze. Polała się niejedna łza

19:13, 13.09.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 10:52, 14.09.2020
Skomentuj

Przez ostatnie dwa tygodnie w teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie odbywały się warsztaty teatralne. W niedzielę (13.09.) efekt ich pracy mogliśmy zobaczyć na deskach - spektakl przyciągnął wielu widzów. Aktorzy w różnym wieku odegrali sceny z najważniejszych momentów polskiej historii.

Warsztaty były otwarte dla każdego. Udział w nich wzięło około 20 głogowian - najmłodsi mieli kilka lat, ale - jak podkreśla kierownik teatru Michał Wnuk - byli chętni do nauki i szybko robili postępy. Ale, aby odegrać ten spektakl, nie były potrzebne tylko zdolności aktorskie. Najpierw należało zapoznać się z historią, o której mowa. Wyjątkową i zwycięską dla Wojska Polskiego. Dlatego pomocą służył Dariusz Czaja, regionalista Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, który opowiadał i tym młodszym, i tym starszym, w czym tkwił sukces "Nadwiślańskiego Cudu" oraz dlaczego był on tak ważny.

- Uważam, że to był dobry czas dla wszystkich. Z podziwem obserwowałem zainteresowanie historią i chęć nauki, ale też poznawania sztuki aktorstwa. Dla większości był to pierwszy kontakt ze sceną teatralną. Mam nadzieję, że nie był ostatni. Na pewno udany, więc zapamiętają to doświadczenie na długo - nie ukrywał Dariusz Czaja.

Aktorzy spotykali się codziennie w godz. 18-20. Oczywiście w trakcie warsztatów nie mogło zabraknąć emocji. Jeszcze większe towarzyszyły im podczas spektaklu, gdy sala wypełniła się niemal po brzegi. Wstęp był bezpłatny. Zainteresowanie występem ogromne. - Jestem z nich dumny. Dla mnie są prawdziwymi bohaterami - podziwiał Michał Wnuk.

Tuż po spektaklu odbył się panel dyskusyjny, który poprowadził regionalista Dariusz Czaja. Do rozmowy o tych wydarzeniach zaprosił Damiana Małeckiego z Leszna - prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce, doktoranta Uniwersytetu Jagielońskiego. A także Piotra Sobańskiego, nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie, specjalizującego się przede wszystkim w historii Polski XX wieku z naciskiem na walkę Polaków o niepodległość. Ponadto Adama Gawlika z Bytomia Odrzańskiego, historyka, pasjonata i modelarza - inicjatora akcji modelarskich oraz historycznych.

- Warto przekazywać wiedzę z pokolenia na pokolenia. Pamiętać o ważnych rocznicach, a świętujemy przecież 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Budując przyszłość, trzeba wspominać to co za nami - porażki i sukcesy. Bitwa Warszawska była dla nas wielkim zwycięstwem - zaznaczał Dariusz Czaja. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej" kwotą 32 tys. zł.

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%