Dzieje sięGłogów

Wysyp grzybów pod Kotlą! Wójt: Nie wjeżdżajcie autami do lasu. Lekarze: Uważajcie co zbieracie2 min na czytanie

Wysyp grzybów pod Kotlą! Wójt: Nie wjeżdżacie autami do lasu. Lekarze: Uważajcie co zbieracie

Ale grzybów w lasach! Przekonali się o tym m.in. ochotnicy z OSP Ruszowice, którzy zabezpieczali trasę KotlActive – biegu, który odbył się w ubiegłą niedzielę w Kotli. Akurat byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo uczestników sportowych zmagań na jednym z leśnych odcinków. Spędzili tam kilka godzin i… okazało się, że tuż obok nich rosło mnóstwo grzybów, co widać zresztą na zdjęciach.

W tej części powiatu głogowskiego – w gminie Kotla – w lasach są tłumy grzybiarzy. Pani Małgorzata, która ma działkę ogrodową w Kulowie, zbierała grzyby cały weekend. – Wystarczyło wejść do lasu na dwie-trzy godziny, aby wrócić z pełnymi wiadrami – opowiada nam, że później kolejnych kilka godzin spędziła przy ich suszeniu. – Będzie na zupę i pierogi – dodaje.

Turyści – grzybiarze ustawiają swoje samochody wzdłuż ulicy w stronę Głogówka i Kotli. Stoi jeden za drugim. I ciężko w godzinach porannych gdzieś tam się wcisnąć, by znaleźć wolne miejsce. – Cieszymy się z takiego zainteresowania, ale też prosimy o to, by nie wjeżdżali samochodami do lasów i nie zostawiali śmieci w lasach – apeluje wójt tej gminy Łukasz Horbatowski. Gminy, której powierzchnia w 42 proc. porośnięta jest lasami. – Tutaj przyjeżdżają ludzie z całej okolicy – nie ukrywa.

Lekarze z kolei alarmują. – Nie jesteś pewien czy grzyb jest jadalny? Zostaw go, niech rośnie. Nie zbieraj, nie jedz, bo to może się dla ciebie źle skończyć – mówi Aleksandra Glińska z Głogowskiego Szpitala Powiatowego. Bo konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Ostrzega przed niestrawnościami pokarmowymi, które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jednocześnie dodaje, że grzyby oprócz walorów smakowych, nie mają żadnych wartości odżywczych.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się