Zamknij

Z roku na rok przybywa w Głogowie chętnych na legalne posiadanie broni

08:34, 26.10.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 08:34, 26.10.2019
Skomentuj

W powiecie głogowskim (90 tys. mieszkańców) w roku 2016 wydano 16 pozwoleń, 2017 - 24. Policja nie posiada statystyki - ile wniosków odrzucono. Wiadomo natomiast, że legalnie broń posiada aż 375 osób, w tym do ochrony osobistej 20, a do celów łowieckich 305, sportowych 30 i kolekcjonerskich 20 (dane z 2018 roku).

Posiadacze broni z ostrą amunicją nie obnoszą się z tym, a wręcz ukrywają ten fakt. Udało nam się porozmawiać z mężczyzną, który legalnie posiada broń od kilku lat. Nie chce ujawniać swoich danych. Tłumaczy, że działa w branży, w której rozgłos nie jest potrzebny. - Im mniej osób wie, tym lepiej dla wszystkich. Pewnie znalazłby się taki, który chciałaby sprawdzić, czy skorzystam z broni, jak mi podskoczy. Po co mi to? - mężczyzna nie zgadza się nawet na ujawnienie, jaką konkretnie broń posiada. Jedno jest pewne - musiał mieć poważne powody, aby ją mieć - pozwolenie na broń do ochrony osobistej jest najtrudniejsze do zdobycia. Ważnym powodem jest stałe i realne oraz ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia i dotyczy broni palnej bojowej, gazowej oraz alarmowej (pistolety i rewolwery o kalibrach od 6 mm do 12 mm. A także paralizatory powyżej 10mA i miotacze gazu obezwładniającego). - Nawet dzieci nie wiedzą, że w domu jest pistolet - głogowianin ma świadomość, że to nie zabawka. Czy czuje się bezpieczniej? - Tak - odpowiada bez namysłu.

W naszym mieście jedynym lekarzem, który posiada uprawnienia do wydawania zaświadczeń o stanie zdrowia niezbędnych przy staraniu się o pozwolenie, jest dr Cezary Kędzia. Aby otrzymać orzeczenie, trzeba być zdrowym, a nawet bardzo zdrowym. Konieczna jest m.in. konsultacja z okulistą, a także psychiatrą. Ważny jest także dobry słuch jak i sprawność fizyczna.

- To są kompleksowe badania i wykonujemy je w jeden dzień - zapewnia dr Kędzia. Po co ludziom broń? Jak mówi Jacek Pieńczak ze stowarzyszenia Camp X, to przede wszystkim nowe hobby, popularne wśród ludzi, którzy posiadają np. broń kolekcjonerską. - Nieliczni otrzymują pozwolenie do ochrony osobistej, co jest zrozumiałe, gdyż mało kto u nas jest w stanie wykazać faktyczne zagrożenie życia - Jacek Pieńczak wskazuje, że z powodów zawodowych może to być np. prokurator. Co ciekawe - kiedy już wszystko załatwimy i kupimy broń, możemy spodziewać się ponownej wizyty dzielnicowego, który zweryfikuje, czy broń jest należycie przechowana, tj. czy szafa lub sejf posiada atest. Wcześniej mundurowy zrobi wywiad o nas i wyda opinię, czy jesteśmy osobą o nieposzlakowanej opinii społecznej. Jak oceniają fachowcy, jakakolwiek legalna broń w domu, to wydatek przynajmniej kilku tysięcy złotych.
DAB

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać pozwolenie na broń
- ukończone 21 lat
- miejsce stałego pobytu w Polsce
- brak zaburzeń psychicznych, psychologicznych lub ograniczeń w sprawności psychofizycznej
- brak uzależnień od alkoholu lub substancji psychoaktywnych
- niekaralność (brak wyroku skazującego za przestępstwa umyślne i nieumyślne przeciwko zdrowiu i życiu oraz bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego).

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%