my: GrębociceRegion

Za nami promocja nowego albumu „Skarby kultury gminy Grębocice” w spichlerzu2 min na czytanie

Za nami promocja nowego albumu „Skarby kultury gminy Grębocice” w spichlerzu

Album gmina wydała w 500 egzemplarzach. Ponad 200 stron. Twarda oprawa, setki kolorowych zdjęć i opisów pięknych, wartościowych miejsc, które niestety odchodzą w zapomnienie i ulegają zniszczeniu. Bardzo ładne wydawnictwo.

„Zabytkowe obiekty ulegają czasowi i nieuchronnym zmianom, jakie dokonują się w świecie i w naszej gminie. Zabytki podlegają ochronie, jednak równie ważna jest świadomość społeczeństwa o potrzebie zachowania ich dla przyszłości” – napisał wójt Roman Jabłoński w przedmowie do książki. W ewidencji zabytków jest ok. 500 miejsc w gminie Grębocice. Ideą było, aby je pokazać, bo niestety niektóre mają się coraz gorzej. W książce można zobaczyć najładniejsze i najbardziej wartościowe miejsca, czasem detale. Zabytki zarówno sakralne, ale także stare domy na wsiach. Niestety niszczejące. – Zależało nam, aby stworzyć książkę, w której dominuje obraz. Tekst jest towarzyszący – tłumaczył autor tekstu Antoni Bok.

Radoxim 5

Najwięcej jest oczywiście zabytkowych kościołów i pałaców, w które gmina Grębocice obfituje. Ale autorzy zauważyli również gołębnik w Proszycach, jak i werandę w Szymocinie. – Cieszę się, że udało się pokazać także nasze pałace – mówi wójt Roman Jabłoński. Bo niestety niektóre są w całkowitej ruinie i już nic tego nie odwróci. Jak ten w Szymocinie. Ale został pokazany także ten w Dużej Wólce, całkiem odremontowany przez nowego właściciela. Albo pięknie odremontowany folwark w Trzęsowie. Wspaniałego podkreślenia doczekało się wyjątkowe miejsce, mauzoleum rodu von Loss z Szymocina – na pierwszą stronę trafiło zdjęcie wyjątkowo pięknego XVII – wiecznego nagrobka zmarłej w wieku 29 lat Heleny von Loss. Wójt Roman Jabłoński zapowiedział, że część albumów zostanie rozdanych mieszkańcom, którzy okażą zainteresowanie, a część będzie wykorzystana jako promocja gminy. Kolejnym wydawnictwem, które właśnie jest przygotowywane, jest monografia wsi Grodowiec.
RED

Zobacz inne

Więcej w my: Grębocice