Dzieje sięGłogówWideo

Za rok zniknie to niebezpieczne skrzyżowanie, a pojawi się rondo4 min na czytanie

Za rok zniknie to niebezpieczne skrzyżowanie a pojawi się rondo

Zamiast skrzyżowania drogi krajowej nr 12 i wojewódzkiej 292 (Piłsudskiego i Wojska Polskiego) będzie turbinowe rondo. Już w przyszłym roku jadąc z Głogowa w kierunku na Nielubię ominiemy miejsce będące zmorą dla wielu kierowców. Miasto zdecydowało, że zrealizuję inwestycję po przejęciu jej od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Atostrad. Od marszałka województwa dostaniemy 1 mln zł, kolejne trzy dołoży Głogów. Takie wieści ogłosił na konferencji prasowej prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

– Mamy uzgodnienia z GDDKiA oraz władzami województwa, że jako miasto przejmiemy to zadanie do realizacji. Kilka lat temu GDDKiA opracowała już dokumentację projektową na tak zwane rondo turbinowe, wykupiła również grunty wokół tego skrzyżowania. Zarówno grunty i dokumentację nam przekaże, abyśmy mogli zrealizować inwestycję w przyszłym roku. Chcemy, aby to rondo było wzorem dla innych rozwiązań komunikacyjnych w naszym mieście – mówi prezydent.

Miasto zdecydowało się na budowę ronda, bo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi właśnie prace nad budową obwodnicy Głogowa i drugiego mostu. Dlatego zabrakłoby pieniędzy na przebudowę tego uciążliwego dla kierowców skrzyżowania. Ale, jak zapewnia prezydent Rokaszewicz, GDDKiA – choć nie będzie uczestniczyć finansowo w przedsięwzięciu – wyraża wolę współpracy.

Na najbliższej sesji radni przegłosują uchwałę o porozumieniu pomiędzy Głogowem, Województwem Dolnośląskim i GDDKiA o realizacji przedsięwzięcia. Później GDDKiA przekaże miastu dokumentację, a magistrat zaktualizuje uzgodnienia i w przyszłym roku ogłosi przetarg. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu roku. – Szacujemy, że po aktualizacji kosztorysów, wartość przedsięwzięcia będzie wynosić około 4 mln zł. Przy zaangażowaniu miliona złotych z województwa dolnośląskiego, musimy dołożyć 3 miliony. Inaczej się nie da tego ronda zrobić – podkreśla włodarz Głogowa.

Inwestycja musi być zrobiona szybko i sprawnie, w jak najkrótszym czasie, bo jest to newralgiczne skrzyżowanie.

Będzie rondo zamiast skrzyżowania. Za 4 mln zł.

Zamiast skrzyżowania drogi krajowej nr 12 i wojewódzkiej 292 będzie turbinowe rondo. Już w przyszłym roku jadąc z Głogowa w kierunku na Nielubię ominiemy miejsce będące zmorą dla wielu kierowców. Miasto zdecydowało, że zrealizuję inwestycję po przejęciu jej od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Atostrad. Od marszałka województwa dostaniemy 1 mln zł, kolejne trzy dołoży Głogów. Takie wieści ogłosił na konferencji prasowej prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Opublikowany przez MyGlogow.pl Środa, 3 kwietnia 2019
Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się