Artykuł Informacyjny

Zamieszkaj w gminie Radwanice!6 min na czytanie

Zamieszkaj w gminie Radwanice!

Zadbane ulice, piękne domki, ścieżki rowerowe, szkoła, biblioteka, przedszkole, nowoczesny park, w którym jest siłownia pod chmurką, plac zabaw, a nawet dwa markety… To wszystko przyciąga do Radwanic nowych mieszkańców. A dodatkowym autem są niskie ceny za grunty.

Na mapie Polski Radwanice widnieją jako wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, ale śmiało, można napisać, że jej wygląd sprawia wrażenie małego pięknego miasteczka. Wójt Radwanic Paweł Piwko uważa, że jest to miejscowość, w której warto zamieszkać.

Gmina posiada grunty pod budowę domów w atrakcyjnej cenie. – Cieszę się, że nowi właściciele gruntów nie muszą przepłacać, bo ceny w naszej gminie są niskie w stosunku do Głogowa, Polkowic czy Lubina – mówi wójt Radwanic i dodaje, że gmina podjęła dodatkową decyzję o przekształceniu gruntów rolnych na grunty budowlane, aby zwiększyć możliwości zakupu ziemi przez nowych mieszkańców Radwanic. – Cieszę się również z dużego zaangażowania mieszkańców, właścicieli nieruchomości, którzy dzielą je i wystawiają na sprzedaż, a dzięki temu są nowi mieszkańcy w naszej gminie – mówi Paweł Piwko i dodaje, że urząd gminy służy pomocą przy dopełnieniu wszelkich formalności.

W Radwanicach inwestycje trwają cały rok, miejscowość szczyci się znakomitym rozwojem i wysokim poziomem wszelkiej infrastruktury, ale również poziomem nauczania. – Szkoła w gminie Radwanice, jeśli chodzi o egzamin ósmoklasistów, wypadła najlepiej ze wszystkich okolicznych powiatów tj. polkowicki, lubiński, głogowski czy też legnicki, z czego jestem bardzo dumny – mówi wójt gminy i dodaje, że jest zadowolony, że nauczyciele nie odpuścili nauki zdalnej i dzięki temu uczniowie mogą dziś szczycić się tak dobrymi wynikami.

W przyszłym roku planowane jest uruchomienie dodatkowej komunikacji dla mieszkańców. – Z dojazdem do Głogowa czy Polkowic nie ma problemu, ale mam świadomość, że do niektórych mniejszych wiosek mogą być trudności. Wspólnie ze starostwem polkowickim pracujemy nad uruchomieniem dodatkowej komunikacji, która ułatwi mieszkańcom dojazd do miejscowości, które nie znajdują się przy drogach głównych – zapowiada Paweł Piwko i dodaje, że być może dodatkowa komunikacja będzie dla mieszkańców bezpłatna.

O rozwój wsi dbają nie tylko urzędnicy, ale również mieszkańcy oraz utworzona nowa spółka komunalna. – Czyste ulice i chodniki zawdzięczamy nowej spółce komunalnej, której pracownicy stają na wysokości zadania i dzięki nim mamy zadbane tereny w Radwanicach – chwali wójt i dodaje, że jest też wdzięczny mieszkańcom, którzy dbają o porządek w ich miejscowości.

Wójt jest też szczęśliwy, bo mieszkańcy sami wyrażają się dobrze o miejscu, w którym mieszkają i uważa, że to doskonała promocja gminy. I rzeczywiście tak jest, bo spotkana na ulicy Marta Gardyjas opowiedziała nam, że do Radwanic wprowadziła się dwa miesiące temu, ale nie żałuje przeprowadzki z Głogowa. – Cieszę się, że zamieszkałam właśnie tutaj, bo jest tu spokojnie i bezpiecznie, ludzie są przyjaźnie nastawieni do siebie. Ponadto mamy markety i nie musimy jeździć do miasta na większe zakupy, są ścieżki rowerowe i możemy rekreacyjnie miło spędzać czas – mówi pani Marta. Dodaje, że chociażby zadolona jest z ilości koszy na śmieci. Uważa, że jest ich sporo i nie musi jeździć i szukać pojemników do segregacji odpadów. – Jestem tutaj od niedawana, ale widać gołym okiem, że Radwanice są czyste i wyglądają na „bogate”.

Dopiero poznaję ludzi i miejscowość, ale widać starania wójta – opowiada zadowolona mieszkanka Radwanic. Zadowolona jest również pani Irena, która w Radwanicach jest od 1945 roku. – Mieszkam tu od urodzenia – Zauważam ogromne zmiany, jest coraz lepiej. Mamy gaz, ciepłą wodę i kanalizację, a to bardzo cieszy mieszkańców, bo nie trzeba palić w piecu – mówi Irena Kasprzak i dodaje, że wójt stara się, aby mieszkańcom każdego dnia było lepiej. Imprez i spotkań towarzyskich nie brakuje. Zawsze jest coś zorganizowanego dla młodszych i starszych mieszkańców. Jest też Klub Seniora Optymiści, gdzie osoby starsze spotykają się. – Jeśli gdzieś zamieszkać, to tylko w Radwanicach – sugeruje koleżanka pani Ireny, która przyszła na cotygodniowy ryneczek zrobić zakupy. Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa policja przy Głogowskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna przy ul. Szkolnej. Jest też ośrodek zdrowia, a także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Placówka szkolno–przedszkolna i Gminny Ośrodek Kultury.

Zobacz inne