Dzieje sięGłogów

Zamknęli hotele, odwierty wstrzymane. “Pracownicy nie mają, gdzie spać”1 min na czytanie

Rząd pozamykał hotele, odwierty wstrzymane. "Pracownicy nie mają, gdzie spać"

Zasoby złóż miedzi pod Nową Solą i Kotlą szacowane są na 848 mln ton rudy miedzi i srebra, 11 mln ton miedzi oraz 36 tys. ton srebra. Dokumentacja złoża została zatwierdzona przez Ministra Klimatu na poziomie C2. Nowo udokumentowane złoże wpisane zostanie do Bilansu Zasobów Kopalin Polskich. Spółka Miedzi Cooper nie zwalnia tempa, bo otrzymała koncesje na ostatnie odwierty w powiecie nowosolskim. A to ostatni etap do uzyskania kategorii C1, która oznaczałaby, że budowa kopalni jest w zasięgu ręki.

– Jesteśmy gotowi to kontynuować. Ta najwyższa kategoria oznaczałaby dla nas szansę na koncesję wydobywczą. Mamy udokumentowane złoże – potwierdza dyrektor Stanisław Speczik z Miedzi Cooper.

Jednak cała procedura ciągle się jednak wydłuża. Wstępnie zakładano, że Miedzi Cooper będzie w posiadaniu kat. C1 już we wrześniu ub. roku, ale szyki pokrzyżowała m.in. epidemia koronawirusa. Problemów nie brakuje i teraz. – Jak mamy to zrobić? Nawet taka prosta sprawa – hotele są pozamykane, także dla pracowników. Nie możemy sprawować nadzoru inwestorskiego nad wierceniami. Pracownicy nie mogą tutaj dotrzeć. Mamy również na uwadze kwestie podpisania umów z właścicielami gruntów pod kolejne otwory. Z kolei przedsiębiorstwo, które ma dla nas wiercić odwierty – jest to spółka EXALO – też nie zacznie prac właśnie z tego powodu. Wielu pracowników, tych kluczowych, dojeżdża z Krakowa, inni z Torunia. Nie mają gdzie nocować – wyjaśnia.
RED
fot. archiwum

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się