Fotomy:JerzmanowaRegion

Zasłużeni dla gminy Jerzmanowa otrzymali wyróżnienia [ZDJĘCIA]4 min na czytanie

Zasłużeni dla gminy Jerzmanowa otrzymali wyróżnienia [ZDJĘCIA] 5

W Stodole Kultury w Jerzmanowej, podczas uroczystej sesji, uhonorowano nowych zasłużonych dla gminy Jerzmanowa. Wyróżnieni zostali mieszkańcy, który przez wiele lat pracowali na rzecz ochotniczej straży pożarnej i byli zaangażowani w jej rozwój. – Zawsze gotowi do pomocy, dawali i dają wspaniały przykład dla młodych, którzy potrzebują w dzisiejszym trudnym świecie dobrych wzorców do naśladowania – mówił wójt Lesław Golba dodając, że są wzorcem. – W swoich środowiskach lokalnych cieszyły się i cieszą uznaniem, szacunkiem, a niejednokrotnie podziwem. Bez ich zainteresowania w życie wioski, gminy i straży w wielu przypadkach nie byłoby tego co nazywamy dobrem wspólnym – dodawał.


Pośmiertnie tytuł otrzymał Teofil Gancarski, który do OSP wstąpił w 1960 roku. Był założycielem nieistniejącej już jednostki OSP w Łagoszowie Małym. Po przeprowadzce w 1974 roku objął funkcję naczelnika OSP Jerzmanowa. Po reorganizacji administracyjnej kraju i powstaniu gmin w 1975 roku został wybrany na Komendanta Gminnego ZOSP. Funkcję tą pełnił do 1997 roku. W latach 1974-1986 pełnił również funkcję naczelnika OSP Jerzmanowa. Podczas swojej wieloletniej działalności w OSP dbał o zaopatrzenie w sprzęt i wyposażenie wszystkich jednostek OSP na trenie Gminy Jerzmanowa. Dzięki niemu pozyskano samochody gaśnicze dla OSP Jerzmanowa i OSP Bądzów. Był jednym z inicjatorów budowy nowej remizy w Jerzmanowej oraz komitetu ufundowania sztandaru dla OSP Jerzmanowa. Wychował kilka pokoleń strażaków, a także zakładał młodzieżowe drużyny pożarnicze. Za swoją działalność został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotym Znakiem Związku ZOSP RP oraz medalem honorowym im. Bolesława Chomicza.

Ponadto pośmiertnie uhonorowano również Józefa Kwiatkowskiego – był jednym z założycieli OSP Bądzów. Od 1958 roku był czynnym i oddanym członkiem straży. Wieloletni Prezes OSP Bądzów cieszył się uznaniem i szacunkiem społeczności Bądzowa, a także Gminy Jerzmanowa. W swojej wieloletniej służbie uhonorowany wieloma odznaczeniami. W 2010 roku odznaczony Złotym Medalem za Zasługi w Pożarnictwie.

A Stanisław Marian Wełpa do OSP Jerzmanowa wstąpił 1966 roku. Za swoją działalność został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa i Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. W swojej działalności w OSP przez cztery kadencje był przewodniczącym komisji rewizyjnej. Zawsze sumienny w wykonywaniu swoich obowiązków, dbający o sprzęt i wyposażenie jednostki. Uczestniczył w wielu akcjach, a także szkolił młodsze pokolenia strażaków.

Józef Marian Czyż to wieloletni prezes OSP Kurów Mały. W ciężkich czasach dla jednostki, grożących nawet jej upadłością robił wszystko, aby do tego nie dopuścić. Był jednym z inicjatorów nadania sztandaru dla swojej jednostki. Dzięki niemu OSP Kurów Mały pozyskał pojazd do przewozu ludzi oraz sprzętu, a także wiele innych niezbędnych przedmiotów do funkcjonowania. Odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

I jeszcze Jerzy Wolski, który do OSP wstąpił w 1977 roku. To także radny tej gminy. W kadencjach 2014-2018 oraz 2018-2023 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Foto