Dzieje sięGłogów

Zbigniew Rybka: chcemy rozliczać opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody1 min na czytanie

– System musi się samofinansować – mówi wprost Zbigniew Rybka, prezes GPK Suez Głogów, ale problem w tym, że tak nie jest. Jak wyliczają w gminie około 10 tys. ludzi unika płatności za wywóz odpadów. – Ludzie oszukują i nie składają deklaracji – dodaje. A ktoś musi do interesu dołożyć – robią to mieszkańcy, którzy… co miesiąc regularnie płacą.

Trwają dyskusje czy nie zmienić więc systemu poboru opłat. Obecnie w Głogowie za śmieci płaci się od osoby. W przyszłym roku opłaty mogą być wyliczane na podstawie zużycia wody w danym mieszkaniu. A to z kolei ma uszczelnić system. – W Szczecinie od samego początku poszli w tym kierunku i system sprawdza się. Jeżeli w danym gospodarstwie zużywa się kilka kubików wody w ciągu miesiąca, to raczej nie mieszka tam jedna osoba, a cała rodzina. Dlatego to bardziej sprawiedliwie. Łatwiej też wyegzekwować należności – przypomina prezes.

Radoxim 5

I nie ukrywa, że podwyżki w kolejnych latach – niezależnie od systemu poboru opłat – i tak są nieuniknione. Bo wciąż rosną koszty. – Jednak być może nie będą już tak drastyczne, jak ostatnio (około 80 proc.), gdy na to będą składać się wszyscy mieszkańcy wytwarzający śmieci – sugeruje Rybka. Od pomysłu do jego realizacji daleka droga. Rozmowy na ten temat trwają. Ile wynosiłaby stawka za śmieci? To też wtedy trzeba jeszcze wyliczyć.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się