Zamknij

Zbiornik wodny, czyli duże i bardziej wymagające akwarium

08:43, 30.08.2022 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 09:40, 30.08.2022
Skomentuj

Akwarium dla wielu osób jest osób jest powodem do dumy. Dokładnie tak samo jak oczko wodne w ogrodzie. Obie rzeczy, tak akwarium, jak i oczko wodne, aby przyciągały wzrok muszą być zadbane. Pod tym względem akwarium będące w domu jest zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu. Jak zadbać o oczko wodne, aby było ono atrakcyjne?

Pielęgnacja oczka wodnego

Okres pielęgnacji oczka wodnego, biorąc pod uwagę, że znajduje się ono na dworze, można podzielić według pór roku. Zmienna aura bywa dodatkowym utrudnieniem w porównaniu z klasycznego domowego akwarium, gdzie pory roku nie odgrywają takiej roli.

Oczko wodne wiosną, czyli porządki

Najlepiej wiosenne porządki oczka wodnego robić w okresie od marca do maja. To właśnie marzec jest najlepszym miesiącem do tego, aby w naszym małym zbiorniku wodnym zasadzić nowe rośliny. Decydując się jednak na taki krok, warto pamiętać, aby ilość roślin była wcześniej przemyślana, ich zbyt duża ilość zburzy ekologiczną równowagę, która panuje w naszym ogrodowym akwarium. Najlepiej trzymać się zasady, że ponad połowa powierzchni wody jest wolna od roślin. Zanim jednak się za to zabierzemy, należy przyciąć suche rośliny do wysokości 10 cm. Oprócz tego, należy usunąć muł oraz glony, które występują w oczku. Należy również usunąć obumarłe rośliny, które występują wokół zbiornika. Jeśli w naszym oczku wodnym hodujemy ryby, z porządkami należy wstrzymać się, aż temperatura wody będzie wynosić powyżej 12 stopni Celsjusza. Oznacza to, że ryby są już aktywne i wybudziły się ze snu zimowego.

Do czyszczenia oczka powinniśmy używać specjalnego sprzętu, takiego jak różnego rodzaju podbieraki. W ten sposób do wody nie będą dostawały się dodatkowe substancje, które mogą pozytywnie wpływać na rozwój glonów. Oprócz tego warto sprawdzić i wyczyścić, ewentualnie wymienić na nowe, filtry oraz pompy, które zamierzamy wykorzystać w oczku wodnym.

Oczko wodne latem, czyli ochrona przez zakwitem

Lato to czas, kiedy przyjemność posiadania oczka wodnego jest największa. Jednak, należy również pamiętać, aby szczególnie w tym okresie o nie zadbać. Okres od czerwca do sierpnia, jest idealny dla rozmnażania różnego rodzaju glonów, co w ostateczności prowadzi do zakwitu wody. Jeśli do tego dopuścimy, tak ryby występujące w oczku oraz rośliny obumrą, dlatego tak ważne jest, aby w omawianym okresie zwalczać algi. Można tego dokonać, korzystając z różnego rodzaju środków. Preparaty do oczka wodnego, mają unikalny skład, dzięki czemu zwalczają glony, ale jednocześnie nie szkodzą innym roślinom, które występują w naszym małym stawie. Lipiec, to bardzo często duża ilość słońca. W takim momencie warto zabezpieczyć oczko przed zbyt dużym nasłonecznieniem poprzez zakup odpowiednich mat. Wspomniane maty oraz preparaty do oczka wodnego, powinien posiadać w swojej ofercie każdy profesjonalny sklep akwarystyczny.

Oczko wodne jesienią, czyli ochrona przed liśćmi

Jesień, bardzo słusznie kojarzy nam się ze spadającymi liśćmi. Mając oczko wodne musimy o nie zadbać, również w tej kwestii. Tak jak podczas wiosennych porządków, korzystając z podbieraka, powinniśmy usunąć występujący szlam i obumarłe rośliny. Rośliny wodne powinniśmy przyciąć, a w październiku zdemontować urządzenia techniczne, które są zamontowane w oczku. Pompa powinna być przechowywana w wiadrze z wodą. Aby zabezpieczyć zbiornik przed spadającymi liśćmi powinniśmy nabyć specjalną siatkę ochronną. Listopad to czas, aby usnąć wszystkie rośliny z oczka wodnego. Kiedy temperatura spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza ryby zapadają w sen zimowy i nie należy ich już dokarmiać.

Oczko wodne zimą, czyli ochrona przez zamarzaniem

Okres zimowy w naszej szerokości geograficznej bardzo często oznacza temperatury poniżej zera, co oznacza, że stojąca w oczku woda będzie zamarzać. Jeśli do tego dopuścimy, ryby tam żyjące umrą. Obecnie można zakupić specjalne pływaki i podgrzewacze, dzięki którym woda nie zamarznie, albo pozostanie w niej przerębel, który będzie wystarczający dla podtrzymania życia ryb.

Oczko wodne, czyli bardziej skomplikowane akwarium

Oczko wodne, tak jak akwarium, może dostarczyć bardzo wiele przyjemności jego właścicielom. Jednak, aby tak się stało należy o nie odpowiednio zadbać, Odpowiednia pielęgnacja oraz sprzęt, który w niej pomaga to absolutna podstawa do tego, aby oczko wodne oraz ryby w nim żyjące przetrwały rok, pomimo kaprysów pogodowych zależnych od pory roku.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%