Zamknij

Zbliża się sezon grzewczy. Będą kolejne podwyżki?

10:43, 16.09.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 10:57, 16.09.2021
Skomentuj

Spółdzielnia Mieszkaniowa Nadodrze informuje, że wszelkie wycieki i usterki, które mogą pojawić się w czasie uruchamiania lub późniejszego funkcjonowania centralnego ogrzewania, należy zgłaszać w poszczególnych administracjach lub pogotowiu awaryjnemu. Ponadto, że w drugiej połowie września do mieszkańców trafią rozliczenia minionego sezonu grzewczego. -Niestety, jak już wielokrotnie informowaliśmy, liczne podwyżki w ostatnich miesiącach wprowadzane przez dostawcę ciepła oraz chłodna wiosna sprawiły, że znaczna grupa mieszkańców musi liczyć się z dopłatami do centralnego ogrzewania - mówi Mateusz Kowalski, rzecznik prasowy spółdzielni.

Koszty dostawy ciepła ustalane są na podstawie comiesięcznych faktur wystawianych przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy. Na koszt ogrzewania danego budynku składają się koszty stałe (niezależne od zużycia ciepła, tj. opłata za moc zamówioną) oraz koszty zużycia ciepła uzależnione od energii wykorzystanej na ogrzewanie zgodnie ze wskazaniami liczników ciepła. Należy jednak mieć na uwadze, że koszty te ustalane są na podstawie obowiązującej taryfy dla ciepła, która w ostatnim czasie drastycznie wzrosła. - Pomimo, że umowa sprzedaży ciepła zawarta jest pomiędzy spółdzielnią a WPEC w Legnicy, to Spółdzielnia nie ma wpływu na ceny taryfy dla ciepła. Jest ona bowiem ustalana przez dostawcę ciepła i ostatecznie zatwierdzana przez Urząd Regulacji Energetyki, co wynika z uregulowań zawartych w ustawie prawo energetyczne - wyjaśnia.

W ostatnim czasie WPEC w Legnicy podwyższał ceny taryf, co miało duży wpływ na koszty ogrzewania. Po podwyżkach opłata za ciepło [za 1GJ] wzrosła o ponad 10 proc. i wynosi 74,81zł, natomiast opłata za moc zamówioną [za 1MW] wzrosła o 3,7 proc. i wynosi 10 tys. 345 zł. - Należy również mieć na uwadze, że wzrost kosztów ciepła uzależniony jest również od ilość zużytej energii cieplnej. To ile ciepła zużyje dany budynek zależy od warunków atmosferycznych, jak również od mieszkańców, ich zachowań oraz preferencji cieplnych. Pomimo, że w sezonie grzewczym 2020/2021 okres dostawy ciepła do zasobów spółdzielni był o 17 dni krótszy, to w porównaniu do sezonu poprzedniego zużyto o 7,3 proc. więcej ciepła. W sezonie grzewczym 2020/2021 odnotowano dużo niższe temperatury, niż w sezonie ubiegłym, co z pewnością wpłynęło na ilość zużytego ciepła. Większe, niż w sezonie poprzednim zużycie ciepła odnotowano we wszystkich miesiącach sezonu, jednak największy wzrost zarejestrowano w styczniu 2021r. tj. o 15,2 proc. , lutym o 21,5 proc. oraz w kwietniu o 29,1 proc. - przypomina Kowalski.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%