Dzieje sięFotoGłogów

Zimowe ferie spędzą w wojsku. Dostali mundury, pojadą też na poligon [ZDJĘCIA]10 min na czytanie

Zimowe ferie spędzą w wojsku. Dostali mundury, pojadą też na poligon [ZDJĘCIA]

Prawie 150 młodych ludzi pojawiło się dziś (29.01.) w głogowskiej jednostce wojskowej. Przyjechali z całego regionu. I zostali wciągnięci do 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – To batalion, który nadal podlega formowaniu – już drugi rok – przypominał dowódca płk Artur Barański. Opowiadał, że nowi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej spędzą dwa tygodnie zimowych ferii właśnie w wojsku.

– Chcemy zachęcić młodych ludzi, aby założyli mundur – dodawał. Jak wyglądają pierwsze kroki w wojsku? Młodzi ludzie przeszli podstawowe badania, otrzymali mundur. Mężczyźni skorzystali z usług fryzjera, bo obowiązują tutaj pewne zasady. Na tym nie koniec. – Dostaną też broń i wojskowe wyposażenie – zaznaczał dowódca. Następnie pojadą na poligon wojskowy do Żagania. – Od jutra typowe szkolenie z taktyką walki i strzelaniami. Po to, aby przygotować się do zaliczenia szkolenia podstawowego i złożenia wojskowej przysięgi – zapowiadał.

Wśród śmiałków oczywiście nie zabrakło kobiet. – Kobieta w wojsku? Brzmi dumnie. Podoba mi się – nie kryła radości Natalia Pietroń (18 l.) z Kłodzka, która uczęszcza do trzeciej klasy technikum mundurowego. Zapewniała, że mundur to jej przyszłość. – To chyba tak pokoleniowo, bo tata jest strażakiem. Mam szacunek do munduru – mówiła nastolatka. W dolnośląskiej brygadzie jest już ponad 1100 żołnierzy z czego znaczna ich ilość w Głogowie – to aż 550. A będzie ich jeszcze więcej.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się