Dzieje sięGłogów

Złoża miedzi dla Kanadyjczyków? Bogactwo od Nowej Soli po Kotlę do wydobycia1 min na czytanie

Złoża miedzi dla Kanadyjczyków? Bogactwo od Nowej Soli po Kotlę do wydobycia

Kanadyjska firma Miedzi Cooper koncesje na badania otrzymała już siedem lat temu – chodzi o program wiertniczy, który miał określić zasobność tych terenów w złoża miedzi, złota i srebra. Badania się zakończyły sukcesem i okazuje się, że surowca jest tam więcej niż okręgu Miedziowym Legnica, Lubin, Polkowice.

– Tak bogate złoża to ewenement na skalę światową – nie ukrywa prof. Stanisław Speczik, dyrektor generalny kanadyjskiej firmy.  Na wydobycie czeka ponad 10 mln ton miedzi i kilkadziesiąt tysięcy srebra.

Teraz zagraniczna spółka stara się o pozwolenia na budowę kopalni oraz wydobycie złóż. Budowa kopalni ma kosztować w granicach 15 mld złotych. Dokumentacja została złożona w Ministerstwie Środowiska, ale też zatwierdzona. Złoża znajdują się głęboko, bo około 1800 m pod ziemią. I rozciągają się od Nowej Soli, przez gminę Kotla po Sławę.

Szacuje, że podczas budowy kopalni oraz później w trakcie już wydobywania surowca pracę znajdzie tam 8 tys. ludzi. Już we wrześniu poseł Wojciech Zubowski zapowiadał, że dla dobra interesu państwa, miedź powinna wydobywać państwowa spółka. – KGHM jest gwarantem budowy kopalni, bo posiada odpowiednie możliwości organizacyjne i finansowe – mówił.

Miedzi Copper planuje uzyskać koncesję na wydobycie do roku 2023. Potem będzie mogła rozpocząć się budowa kopalni, która mogłaby powstać już w 2025 roku.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się