Dzieje sięGłogów

Zmarł Jan Bebel. Artysta i fotografik, Honorowy Obywatel Miasta Głogowa1 min na czytanie

Zmarł Jan Bebel. Był znanym artystą i fotografem

Tytuł Honorowego głogowianina otrzymał w 2015 r. Wtedy już od 20 lat nie mieszkał w Głogowie. Wyjechał do Milanowka pod Warszawą. Ale z naszym miastem był bardzo związany przeszłością. To tutaj mieszkał od pierwszej klasy szkoły podstawowej i przez wiele lat pracował. Niestety, otrzymaliśmy wiadomość, że właśnie zmarł, miał 69 lat.

To artysta fotografik, specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych oraz zajmujący fotografią reportażową, pejzażem, portretem. W Głogowie kiedyś prowadził galerię autorską, pracował w muzeum w Zamku Książąt Głogowskich oraz prowadził klub fotograficzny.

Radoxim 5

Największe uznanie i nagrody przyniosła mu fotografia o tematyce muzycznej. Pierwsze zdjęcia jazzowe zrobił na koncercie Davisa w 1983 r. W latach 80. specjalizował w fotografii czarno-białej. Fotografował na najważniejszych polskich imprezach jazzowych, m.in. Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days. Jego najważniejszym osiągnieciem była nagroda Diamond Award w 1988 r. w Antwerpii czy Grand Prix na Jazz Photo’89.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się