Artykuł Informacyjny

Znaczenie chromu w organizmie człowieka3 min na czytanie

Znaczenie chromu w organizmie człowieka

Chrom to jeden z pierwiastków chemicznych, który ma dość duże znaczenie na ogólne funkcjonowanie organizmu człowieka, pomimo że występuje on w nim w śladowych ilościach. Mimo wszystko jego nadmiar oraz niedobór może prowadzić do wielu poważnych schorzeń i dolegliwości, czy też chorób, dlatego nie warto lekceważyć jego roli w codziennej diecie każdego z nas. Chrom poza wpływem na procesy metaboliczne w organizmie człowieka ważnych wartości odżywczych, ma też właściwości wspomagające odchudzanie. Oczywiście samo odchudzanie jest jednym z najczęstszych powodów, dla których rozpoczynamy aktywność fizyczną oraz zmiany w swojej diecie. Nie dziwi więc fakt, że istnieje coraz więcej suplementów diety, które mają za zadanie skutecznie wspomagać organizm w tej fizycznej przemianie. Jak się okazuje, często w tym celu może być wykorzystywany chrom, jednak tak jak w przypadku wszystkich innych preparatów oraz substancji odżywczych – warto się o nim dowiedzieć czegoś więcej, zanim się zdecydujemy na suplementację.

Chrom i jego obecność w organizmie

Chrom na przestrzeni lat był tematem wielu badań naukowych, które na przemian potwierdzały i obalały twierdzenia o tym, że jest on niezbędny do życia. Jednak to co jest wiadomo na pewno to fakt, że uczestniczy on w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie człowieka, a to powoduje, że warto zadbać o jego odpowiednie wartości we własnej diecie. Tym bardziej, że nie jest to trudne do osiągnięcia, poprzez fakt, że jest on tzw. pierwiastkiem śladowym w organizmie, a zatem jego niezbędne ilości są bardzo małe.

Warto zaznaczyć, że chrom występuje w dwóch najważniejszych postaciach. Jedną z nich jest chrom na III stopniu utlenienia i to właśnie ta jego forma jest uznawana za niezbędny składnik diety. Natomiast ten sam pierwiastek na VI stopniu utlenienia ma działanie negatywne dla organizmu, wręcz toksyczne. Co ciekawe, ekspozycja na chrom VI jest nawet uznawana za zawodowy czynnik ryzyka, z uwagi na jego działanie rakotwórcze, a jest on wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu.

Nic zatem dziwnego, że chrom jest uznawany za kontrowersyjny pierwiastek, jednak kluczowy jest tutaj jego stopień utlenienia. Dla jasności warto wspomnieć, że w pożywieniu oraz suplementach diety, to właśnie chrom III jest dostępny w składach określonych produktów, a ten bierze udział w wielu procesach metabolicznych i wspiera organizm podczas odchudzania. Ciekawe efekty w tym przypadku można zauważyć m.in. dzięki połączeniu chromu i piperyny, która także ma wpływ na odchudzanie.Tym ciekawym połączeniem warto się suplementować, a jest ono dostępne m.in. w sklepie SFD – Allnutrition Piperine + Chrome.

Właściwości chromu w organizmie człowieka

Warto przyjrzeć się dokładniej poszczególnym właściwością chromu III, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie w codziennej diecie. Ten natomiast bierze udział m.in. w kontrolowaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi, a wraz z insuliną transportuje ją do innych komórek w ciele człowieka, ułatwiając cały proces. Co więcej, chrom także usprawnia przyswajanie przez organizm komórek białkowych, które są dość skomplikowane, a ich rozłożenie wymaga czasem dużej ilości czasu. 

To natomiast jest korzystne z punktu widzenia prawidłowego odżywienia mięśni, a także ogólniej – budowania masy mięśniowej. Co więcej, chrom pozwala regulować poziom cholesterolu, a także wykazuje działanie protekcyjne przed zapychaniem się żył oraz tętnic. To tylko pokazuje, jak wiele prozdrowotnych właściwości posiada chrom, pomimo jego śladowych ilości w organizmie. Warto zatem zadbać o jego prawidłową podaż, wartościowymi suplementami diety, które można nabyć m.in. w takich miejscach jak sklep SFD.

Zobacz inne