Dzieje sięFotoGłogów

Zobacz zdjęcia z lotu ptaka kościoła Bożego Ciała, gdzie trwa montaż hełmów2 min na czytanie

Zobacz zdjęcia z lotu ptaka kościoła Bożego Ciała, gdzie trwa montaż hełmów 1

Trwają prace przy nakładaniu hełmów na wieżach kościoła Bożego Ciała w Głogowie. Na razie roboty zaawansowane są na wieży południowej, czyli po prawej stronie. Szczyt wieży zasłonięty jest rusztowaniem i siatką. Końcowym elementem prac będzie montaż elementów wykańczających kulę z krzyżem.

Przypomnijmy, że hełmy, takie jak te przedwojenne, wracają na wieżę kościoła po ponad 70. latach. Montaż hełmów poprzedziły przygotowania. Trzeba było wzmocnić ściany i stropy wież. Taki hełm składa się z części betonowej i drewnianej obitej miedzianą blachą, a zwieńczeniem będą kule oplecione przez węża, a powyżej kielich symbolizujący eucharystię i krzyż.

Hełm będzie ważył 33 tony i miał 15 metrów wysokości. Kościół Bożego Ciała ma obecnie 35 metrów wysokości, więc po założeniu hełmów na wieżach będzie miał 50. Koszt całej inwestycji to ok. 2 mln zł. Pieniądze na ten cel przeznaczyła gmina miejska Głogów (w zeszłym roku 1 mln 300 tys. zł), a pozostałe pochodzą od Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego, urzędu marszałkowskiego oraz ze środków własnych parafii.
MK

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się