Dzieje sięFotoGłogów

Żołnierze przyjechali na motocyklach. Złożyli kwiaty na grobach swoich kolegów, którzy polegli na misjach pokojowych3 min na czytanie

Żołnierze przyjechali na motocyklach. Złożyli kwiaty na grobach swoich kolegów, którzy polegli na misjach pokojowych 6

Rajd Motocyklowy Weteranów trwa od 4 do 29 maja. Uczestniczą w nim żołnierze oraz funkcjonariusze innych formacji właśnie na motorach. Celem jest wspólne oddanie czci poległym w pokojowych misjach kolegom w ramach obchodów Dnia Weterana Poza Granicami Państwa. 17 maja grupa motocyklistów przyjechała do Głogowa, gdzie na cmentarzu przy Świerkowej odwiedzili dwie mogiły żołnierzy Wojska Polskiego. Akcja odbywa się pod patronatem ministra obrony narodowej oraz Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

– W sumie w naszej akcji uczestniczy ok. 1300 żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Wśród nas jest duża grupa weteranów misji. Odwiedzamy groby naszych poległych kolegów znajdujące się najbliżej stacjonowania naszych jednostek. Do Głogowa przyjechali zmotoryzowani żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, 5 Pułku Artylerii z Sulechowa oraz oczywiście gospodarze z 4. Batalionu Inżynieryjnego – poinformował koordynator akcji ppłk Waldemar Szczepaniak. Właśnie w poniedziałek grupa odwiedziła trzy groby – jeden w Żaganiu, a dwa w Głogowie. Jak się okazuje, na cmentarzu w Głogowie znajdują się mgliły Jana Boleszczuka, który zginął na misji w Namibii w 1989 roku oraz Dariusza Sorokopasa, który zginął w 1992 roku w byłej Jugosławii. Na mogiłach odbył się krótki apel i zapalono znicze. – Nie wahali się poświęcić swojej krwi i życia – powiedział o nich kapelan wojskowy, który także przyjechał na motocyklu.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się