Dzieje sięFotoGłogów

Zostań żołnierzem RP. Na bulwarze postawiono mobilny punkt rekrutacji [ZDJĘCIA]3 min na czytanie

Zostań żołnierzem RP. Na bulwarze postawiono mobilny punkt rekrutacji [ZDJĘCIA] 2

Zostań żołnierzem RP – od dziś można się zgłosić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Na Bulwarze Nadodrzańskim w Głogowie postawiono mobilny punkt rekrutacji. Chętni już są. To ogólnopolska akcja, a punkt w Głogowie stanął po to, aby ją promować.

– Właśnie dziś rozpoczyna się w całym kraju rekrutacja do dobrowolnej służby. Czekamy na osoby, które chciałyby się zgłosić. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym i złożyć wniosek. Na początek to wszystko – mówi ppłk Mieczysław Janus, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Głogowie. Do wojska w ramach tej akcji mogą się zgłosić osoby w wieku od 18 do 55 lat. Zarówno kobiety jak i mężczyźni. Kandydat musi mieć nieposzlakowaną opinię, w tym nie może być karany za przestępstwa umyślne oraz musi mieć zdolność psychofizyczną do służby wojskowej. Szkolenie podstawowe trwa 28 dni, a kończy się przysięgą wojskową. Następnie chętnych czeka szkolenie specjalistyczne, które trwa do 11 miesięcy. Na każdym etapie można zrezygnować. Ponadto ta służba jest płatna od pierwszego dnia. Uposażenie takiego żołnierza wynosi 4 tys. 560 zł miesięcznie. – Czekamy tu na chętnych do godz. 18 – mówi ppłk Mieczysław Janus.

Radoxim 5

Do punktu na Bulwarze zgłaszają się także osoby, które chciałyby wstąpić do obrony terytorialnej. Ta służba cieszy się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem. W 162. Batalionie Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej w Głogowie obecnie służy ok. 430 osób, a ta liczba wkrótce się zwiększy, gdyż na Dolnym Śląsku 110 nowych osób właśnie kończy szkolenia.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się