Koronawirus

ZUS w Legnicy uspokaja emerytów i rencistów: W kwietniu na konta popłyną trzynastki1 min na czytanie

ZUS w Legnicy: Renty i emerytury będą wypłacane w terminach płatności bez opóźnień

W przyszłym miesiącu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych wypłat dla emerytów i rencistów. Do seniorów trafią razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Na Dolnym Śląsku „trzynastki” dostanie 682 250 osób.

Obecnie wszystkie wypłaty z ZUS są w terminie dotyczy to także dodatkowej wypłaty, czyli tzw. trzynastki.

– Seniorzy nie maja najmniejszych powodów do obaw, że dodatkowa wypłata nie wpłynie na ich konta. Trzynastki są przyznawane z urzędu, nie trzeba, więc składać żadnych wniosków – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Prawie 80 proc. wypłat popłynie na konta naszych klientów reszta zostanie dostarczona przez pocztę – dodaje.

“Trzynastka” przysługuje uprawnionym m.in. do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały, co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca br. będą mieć prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet, jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Koronawirus