Dzieje sięGłogów

Żyje się u nas całkiem dobrze. Jest ranking1 min na czytanie

Stare Miasto z lotu ptaka! To serce Głogowa

W którym województwie są najlepsze warunki do życia i dlaczego – w październiku i listopadzie pytała Polaków Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Ibris.

Podstawą do stworzenia Rankingu jakości życia w województwach była ocena poziomu życia, subiektywnego porównania z życiem w innych województwach oraz oceny pracy marszałka i sejmiku. Jak zaznaczają autorzy opracowania, ten projekt społeczny skierowany do władz wojewódzkich daje obraz poziomu zadowolenia z życia społeczności lokalnej w czasie walki z pandemią wirusa COVID-19. A opinie mieszkańców wyrażone w badaniach są punktem wyjściowym do pogłębiania wiedzy o nastrojach społecznych w strategicznych obszarach funkcjonowania województwa. Raport na Europejski Kongres Samorządów online z grudnia 2020. W samym rankingu jakości życia pierwsze miejsce zajęło woj. wielkopolskie (89,57 pkt), drugie pomorskie, a trzecie mazowieckie. Dolnośląskie znalazło się na 5 miejscu (86,31 pkt), sąsiednie lubuskie na 13 miejscu (69,70 pkt), a na ostatnim 16 miejscu lubelskie. Najwyższy poziom zadowolenia z poziomu życia wykazali mieszkańcy woj. pomorskiego, następnie wielkopolskiego i śląskiego. Dolnośląskie na znalazło się na 4 miejscu, lubuskie na 11.

Porównanie życia z innymi województwami – lepiej czy gorzej – tu pierwsze miejsce zajęło mazowieckie (44,4 proc.), drugie małopolskie, a trzecie śląskie. Dolnośląskie ponownie na 5 pozycji (31 proc.), za nami Wielkopolska (29,6 proc.), a Ziemia Lubuska znów na ostatnim miejscu (6 proc.). Odwrotna kolejność wypadła przy ocenie władz wojewódzkich – lubuskie najwyżej (55,7 proc.), na 2 pozycji opolskie, a na 3 warmińsko-mazurskie. Dolnośląskie na pozycji 6 – 26,7 proc., a wielkopolskie na przedostatnim miejscu (19,8 proc.).
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się