Dzieje sięGłogów

Gmina Grębocice padła ofiarą oszustów. Wpłaciła milion złotych na fałszywą lokatę2 min na czytanie

Ponad 8 milionów złotych z ratusza dla głogowskich klubów i stowarzyszeń

Oszust zadzwonił do urzędu 10 sierpnia. Podał się za pracownika zaufanego banku i przedstawił bardzo atrakcyjną ofertę lokaty stworzoną specjalnie dla gmin. Nikt nie podejrzewał, że to może być kłamstwo.

– Jesteśmy na początkowym etapie śledztwa. Szczegółów ze względu na jego dobro nie mogę podać, lecz zapewniam, że dysponujemy już wieloma ustaleniami – mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy, która nadzoruje śledztwo w sprawie oszukania gminy Grębocice i wyciągnięcia od niej 1 mln złotych pod pozorem wpłaty na wyjątkowo korzystną lokatę dla samorządów.

Radoxim 5

Wiadomo, że 10 sierpnia do urzędu gminy zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się za przedstawiciela banku, z którym gmina od lat współpracuje. Nikomu nawet do głowy nie przyszło, że to może być jakaś ściema. Mężczyzna ten przedstawił bardzo korzystną ofertę dla gminy – zaproponował umieszczenie pieniędzy na atrakcyjnej lokacie bankowej, której nazwa brzmiała „Bliżej samorządu”. Wszelkie ustalenia przebiegały drogą elektroniczną i przez telefon. Rzekomy doradca banku przesłał wszystkie wymagane dokumenty.

Gmina skorzystała z przedstawionej przez niego oferty i wpłaciła 1 mln złotych. – Osoba ta podała adres mailowy niewiele różniący się od rzeczywistego adresu banku. Kwota została przelana z konta gminy Grębocice – informuje prokurator. W październiku gmina powiadomiła prokuraturę, że padła ofiarą oszustwa. Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu wszczęła śledztwo, które nadzoruje właśnie Prokuratura Okręgowa w Legnicy. – Akurat zwolniła nam się lokata i 1 mln zł wrócił do urzędu. Byliśmy zobligowani, aby te pieniądze dobrze ulokować. Pech chciał, że właśnie w tym momencie otrzymaliśmy te propozycję – wyjaśnia wójt gminy Grębocice Roman Jabłoński.

Dodał także, że wszelkie procedury były przestrzegane. Błędem było zbyt duże zaufanie do banku, z którym gmina od wielu lat współpracuje. Nikt się nie spodziewał, że wykorzystają to oszuści. Po tej sytuacji w urzędzie przeprowadzono szkolenie na temat cyberprzestępczości. RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się