Dzieje sięGłogów

Ilu chorych na koronawirusa? Dudkowiak: Powiatowy sanepid dostał zakaz. Nie będzie już raportów2 min na czytanie

Szósty potwierdzony przypadek zachorowania na koronawirusa w powiecie głogowskim!

Powiatowy sanepid nie będzie publikował aktualnych danych dotyczących zachorowań na koronawirusa, liczbie zgonów, sumie osób przebywających w kwarantannie ani też o tych objętych izolacją, a ponadto o ozdrowieńcach. Takie raporty Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydawała od 16 marca. Regularnie – dzień w dzień – nawet weekendami. Ten ostatni z wczoraj (23.11.), w którym czytamy, że w powiecie głogowskim zakażonych jest obecnie 445 mieszkańców. Ilu będzie dziś? Nie dowiemy się.

– Otrzymałem informację od dyrektora PSSIE, że od dziś nie będzie publikacji raportów. Wynika to z zakazu Głównego Inspektora Sanitarnego i dotyczy to całego kraju. Teraz będziemy widzieć tylko ogólnopolskie cyfry, które niewiele przekładają się na to, co dzieje się tutaj – u nas – zwraca uwagę starosta Jarosław Dudkowiak. Jest zaskoczony tym, co się dzieje.

Radoxim 5

Uważa, że rząd nie panuje nad sytuacją epidemiologiczną. – 19-letni informatyk wykrył kilkadziesiąt tysięcy zakażonych nieujętych tysięcy w raporcie ministra zdrowia. Po pierwsze – wykonujemy coraz mniej testów. Kiedy jeszcze kilka dni temu mieliśmy w granicach 25-27 tysięcy zakażonych nagle zmniejszono liczbę testów o 20 tys. A to oznacza, że wykrywamy o co najmniej 9 tys. zakażonych osób mniej. Po drugie premier mówi o wypłaszczeniu epidemii. Chciałbym by była to prawdziwa informacja. Jesteśmy liderami Europy, ale w liczbie zachorowań na COVID 19 i zgonów. Ciągle próbujemy zakłamać rzeczywistość, że radzimy sobie doskonale z COVID 19. Już latem, przed wyborami, premier oraz prezydent zapewniali nas, że epidemię mamy za sobą. Rozdawali bony na wakacje. Zachęcali do wyjazdów. We wrześniu okazało się, że wcale tak nie jest, że chorych przybywa lawinowo – zwraca uwagę Dudkowiak.

Ma nadzieję, że Związek Powiatów Polskich zareaguje na tę sytuację i będzie interweniował w Ministerstwie Zdrowia o zmianę decyzji. – Mieszkańcy powiatów mają prawo do rzetelnych informacji – zapowiada starosta.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się