Dzieje sięGłogówWideo

Odkryli ludzkie szczątki w fosie koło fortu. Stowarzyszenie Pomost przeczesze ten teren4 min na czytanie

Odkryli ludzkie szczątki w fosie koło fortu 2

Znaleziska dokonało stowarzyszenie Pomost z Poznania około godz. 14 w okolicach Fortu Gwiazda w parku przy ulicy Piastowskiej w Głogowie. Na razie odkopano co najmniej kilka ludzkich zwłok żołnierzy niemieckich. Prawdopodobnie zginęli podczas walk wojennych w 1945 roku. Znajdują się one na głębokości metra.

– Myślę, że jest to uzasadnione warunkami, jakie wtedy panowały – zima, oblężenie – tak wyglądają groby masowe – mówi nam Adam Białas z Pomostu.

Prace w tym miejscu prowadzone będą do skutku. Nie ograniczają się wyłącznie do fosy. – Naszym celem jest przeszukanie tego terenu i zabranie wszystkich szczątek – dodaje. Potem trafią na cmentarz pod Wrocławiem w Nabylicach Wielkich, gdzie na mocy umowy międzynarodowej takie groby wojenne są przenoszone.

– Ekshumacja prowadzona jest na zlecenie strony niemieckiej, ich rodzin oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi i fundacji Pamięć. Jeżeli ktoś wie, gdzie mogą się jeszcze znajdować w tej okolicy, prosimy o informacje – apeluje Białas.

Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej przypomina, że to nie jedyne szczątki jakie znaleziono. Na tym terenie może ich być więcej. – W pobliżu były koszary wojskowe silnie bronione przez Niemców – mówi. Kilka lat temu podczas budowy ul. Rudnowskiej natrafiono na zbiorową mogiłę.
MK

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się