Zamknij
REKLAMA

Gigantyczne koszty spółki Chrobry Głogów. Co miesiąc ponad ćwierć miliona tylko za ogrzewanie i prąd

09:26, 15.03.2023 . Aktualizacja: 17:27, 15.03.2023
Skomentuj

W ubiegłym roku z basenów Chrobrego Głogów skorzystało 206 tys. 910 osób, z których ponad 173 tys. skorzystało z pływalni krytej, a 33 tys. 700 osób z basenu odkrytego. – Trudno porównywać to do okresu pandemii, ale patrząc na lata wcześniejsze, są to bardzo dobre statystyki – podkreśla prezes Piotr Miselis.

– Od 1 marca podnieśliśmy ceny wejściówek o 1 zł i 2 zł, co spowodowane było głównie tym, że ponosimy coraz większe koszty energii. W stosunku do roku ubiegłego, cena energii cieplnej wzrosła o prawie 70 proc., a energii elektrycznej o ponad 50 proc. – wylicza Miselis. – Miesięczne kwoty tych rachunków to odpowiednio ponad 160 tys. zł miesięcznie za energię cieplną, której dostawcą jest WPEC oraz prawie 100 tys. zł miesięcznie za prąd. Razem jest to więc w tej chwili ćwierć miliona złotych miesięcznie i są to niesamowite koszty, z którymi spółka musi się mierzyć, sama nie mając adekwatnie zwiększonego finansowania – dodaje, że jest to koszt energii elektrycznej i ogrzewania wszystkich obiektów należących do spółki.

Jak wyjaśnia Piotr Miselis, nawet gdyby spółka chciała potrzebne pieniądze dodatkowo zarobić, to nie ma możliwości, by roczne przychody wzrosły o taką kwotę. – W tej sytuacji drobny wzrost cen wejściówek rzędu 14 – 15 proc. oraz 10 groszy więcej za minutę korzystania z sauny jest bardziej regulacją, niż podwyżką – tłumaczy prezes.

Poza wzrostem cen energii, spółka zanotowała także ogromny roczny wzrost kosztów chemii basenowej, która jest używana w ciągłym procesie oczyszczania i uzdatniania wody w nieckach basenowych. – Wzrost cen na taką skalę nigdy dotąd nie był notowany, a w ubiegłym roku wyniósł aż 150 proc. – podkreśla Piotr Miseslis.

Baseny są jedną z kilku gałęzi działalności spółki, na których Chrobry zarabia na swoje utrzymanie, ale jak podkreśla Piotr Miselis tylko tu możliwe jest szybkie wprowadzenie korekty cen. – Mamy też halę sportową, którą wynajmujemy na różne wydarzenia sportowe, m.in. na piłkę ręczną w ramach rozgrywek ligowych i z tego tytułu uzyskujemy przechody. Mamy korty tenisowe, które w okresie letnim wynajmujemy komercyjnie. Spółka ma także przychody ze sprzedaży biletów na mecze – wylicza. – Źródeł przychodów jest więc kilka, a baseny są tylko jednym z elementów składowych. Ale… – Runda się już rozpoczęła, ceny biletów są ustalone i na razie żadnego wzrostu cen nie planujemy – mówi prezes.

Piotr Miselis nie wyklucza, że w przyszłości niezbędna będzie renegocjacja długoterminowych umów na wynajem obiektów sportowych spółki. – Możliwości nagłej zmiany stawek jednak nie ma – zaznacza. – Będziemy o tym myśleć w najbliższej przyszłości, bo tak, jak już powiedziałem, obecnie koszty utrzymania tych obiektów znacząco przewyższają możliwości finansowe spółki – dodaje.

Właścicielem spółki Chrobry Głogów jest gmina miejska Głogów i jak mówi prezes, to dotacja, którą spółka otrzymuje z budżetu miasta jest jej głównym źródłem finansowania. W 2023 r. jest ona na tym samym poziomie, co w roku 2022 i nie pokrywa deficytu, a pomimo wdrażanych na bieżąco oszczędności, spółce nie uda się w krótkim czasie zredukować kosztów w skali pozwalającej na uniknięcie generowania rocznej straty bilansowej. – Należności regulujemy terminowo, ale tak jak w poprzednich latach, spółka ponosi stratę finansową – przyznaje Piotr Miselis.

Od ubiegłego roku spółka Chrobry Głogów podejmuje szereg działań, których celem jest osiągnięcie możliwie największych oszczędności. W tym celi została wyłączona część lamp parkingowych na obiektach należących do spółki, kontynuowana jest wymiana niesprawnych lamp na LED-y, wyłączona została iluminacja hali i nocne oświetlenie kortów tenisowych .– Poza tym ogrzewanie w obiektach włączane jest w najpóźniejszym możliwym czasie i wyłączane w najszybszym możliwym terminie, czyli gdy warunki pozwolą na takie działania z zachowaniem minimalnych standardów dla świadczenia pracy przez pracowników i świadczenia usług dla klientów – mówi Piotr Miselis.

– Ograniczyliśmy także do minimum ogrzewanie w wybranych budynkach, w tym zapleczu sportowym na osiedlu Piastów, na poziomie zabezpieczającym przed awariami systemu grzewczego i nadmiernym wychłodzeniem obiektów – dodaje. Analizowana jest też umowa na ogrzewanie murawy stadionu pod kątem możliwości zawierania jej tylko na sezony grzewcze.

Chrobry oszczędza też wodę, ograniczyła godziny działania saun, a pracownicy pilnują zamykania drzwi i gaszenia zbędnych świateł. Zostali też poinstruowani w sprawie prawidłowego wietrzenia pomieszczeń. Zakupy zostały ograniczone do niezbędnego minimum wynikającego ze zobowiązań wobec pracowników oraz do prawidłowego funkcjonowania obiektów, z z inwestycji, które mogą poczekać zrezygnowano.

EI

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%