Zamknij
REKLAMA

Jest raport finansowy KGHM za ubiegły rok. Jak stoi nasz miedziowy potentat?

18:41, 22.03.2023 . Aktualizacja: 18:57, 22.03.2023
Skomentuj

Prezes zarządu KGHM Tomasz Zdzikot w liście skierowanym do akcjonariuszy napisał, że miniony rok był pełen wyzwań i zmian. – Czas niepewności i trudności wynikających z pandemii COVID- 19 niemalże płynnie przeszedł w tragiczny społecznie, politycznie i gospodarczo okres związany z pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę i wojny toczącej się tuż za naszą wschodnią granicą – opisał. 

Ale ta sytuacja nie spowodowała załamania się finansów miedziowej spółki. Prezes zauważył, że to dzięki olbrzymiej dyscyplinie i zaangażowaniu pracowników, skutecznemu zarządzaniu i perspektywicznemu działaniu osiągnięto bardzo satysfakcjonujące wyniki. – Utrzymaliśmy zakładane poziomy produkcji miedzi płatnej i srebra, odnotowujemy wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej KGHM oraz mocny wynik operacyjny Grupy. Mimo że funkcjonowaliśmy w trudnym otoczeniu makroekonomicznym. Agresja Rosji na Ukrainę wpływająca m.in. na ceny metali i surowców energetycznych, niepewna perspektywa gospodarcza Chin, rosnące ceny energii, paliw i żywności, które przełożyły się na wysoką inflację – z tym musieliśmy się zmierzyć i nadal się z tym zmagamy. Istotna część światowego wzrostu dynamiki cen wynika właśnie z rosnących cen nośników energii, które są często nieodłącznym czynnikiem kosztowym w całej gospodarce, w tym w sektorach wydobywczym i przetwórstwa metali – tłumaczył. 

Skonsolidowane przychody Grupy KGHM za rok 2022 to już kwota 33,8 mld zł czyli 13,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Skorygowana EBITDA osiągnęła wartość 8,9 mld zł, a zysk netto za cały 2022 rok 4,8 mld zł. Na koniec 2022 r. wartość skonsolidowanych aktywów urosła do kwoty 53,6 mld zł, a kapitałów własnych do 32,2 mld zł. Grupa Kapitałowa utrzymała także bezpieczny poziom zadłużenia, wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec 2022 roku wyniósł 0,8.

Warto dodać, że KGHM osiągnęła wysoką pozycję na arenie międzynarodowej, zajmując siódmą pozycję wśród światowych górniczych producentów miedzi i drugie miejsce na świecie w produkcji srebra. 

W poprzednim roku kontynuowano kluczowe projekty inwestycyjne. – Zakończyliśmy głębienie szybu GG-1 do poziomu 1348 m, który obecnie jest najgłębszym wyrobiskiem górniczym w Polsce. Ten unikalny projekt wymagał od nas innowacyjnego podejścia i zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych z uwzględnieniem kwestii klimatycznych – zaznaczył prezes Zdzikot. Dodałe, że autorskie rozwiązania wdrażane są także przy kolejnej kluczowej inwestycji, jaką jest Stacja Segregacji i Zagęszczania Odpadów na OUOW Żelazny Most. Przed wyznaczonym terminem zakończono ponadto postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów. – Cały czas pracujemy nad wydłużaniem łańcucha wartości KGHM oraz nad rozwojem zgodnie z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. W Hucie Miedzi Legnica kontynuujemy program Huta Hybrydowa, który jest odpowiedzią na potrzeby związane z recyklingiem miedzi – infiormuje Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź S.A. 

W styczniu 2022 roku do czterech, sprawdzonych E (Efektywność, Ekologia, Elastyczność, E-przemysł) w strategii dołączył piąty element— Energia. KGHM planuje, że do 2030 roku 50 proc. energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE. – Już teraz nasza kopalnia w Sierra Gorda jest w stu procentach zasilana energią z odnawialnych źródeł. W Polsce również rozwijamy projekty PV- zarówno budując własne instalacje, jak i kupując zieloną energię z rynku. W 2022 roku m.in. zawarliśmy kontrakt na zakup całej energii, która zostanie wytworzona w nowej elektrowni słonecznej Żuki w województwie wielkopolskim, to 5 300 MWh/rok z blisko 10 tys. modułów fotowoltaicznych – wyliczył prezes. 

W ubiegłym roku złożono także pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki, a w lutym podpisano umowę z NuScale w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Rozpatrujemy także możliwości związane z energetyką wiatrową i potencjałem wodoru. – Jesteśmy liderem transformacji energetycznej w Polsce także ze względu na przełomowe projekty badawcze i rozwojowe. W Zagłębiu Miedziowym testowana jest innowacyjna technologia z użyciem stopów miedzi i srebra, która może znacząco ograniczyć straty przesyłu energii elektrycznej. Już teraz na doświadczalnym odcinku linii w Zagłębiu Miedziowym są one o ok. 20 proc. niższe – zauważa Tomasz Zdzikot. 

Warto też zaznaczyć, że KGHM jest tez bardzo bezpieczną firmą. Liczba wypadków przy pracy wyniosła: 149 i była mniejsza o 16 w stosunku do 12M 2021 roku. Bezpieczeństwo jest także jednym z głównych obszarów przyjętej w Spółce w 2022 roku Polityki Praw Człowieka, która stanowi jasną deklarację i zobowiązanie KGHM do kwestii przestrzegania praw człowieka. To zasady niepodważalne i uniwersalne, które w obliczu wojny są wyjątkowo ważne, ale i weryfikowalne. – Zaangażowanie Grupy Kapitałowej w pomoc humanitarną dla uchodźców i ofiar z Ukrainy była prostym sprawdzianem naszej społecznej odpowiedzialności – zaznaczył prezes. 

W lipcu 2022 roku minęło ćwierć wieku od giełdowego debiutu miedziowego giganta KGHM Polska Miedź S.A. Dziś, po blisko 25 latach można stwierdzić, że KGHM pozostaje jednym z głównych motorów napędowych warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, a akcje KGHM stanowią istotny komponent indeksów WIG, WIG20, czy WIG30.

Przed nami kolejny wymagający rok – dodał prezes Tomasz Zdzikot. Zatwierdzony na 2023 rok budżet KGHM zakłada utrzymanie stabilnych wyników operacyjnych oraz ekonomiczno – finansowych, bezpieczny poziom zadłużenia i realizację ambitnych celów rozwojowych oraz inwestycyjnych przy najwyższych w naszej historii nakładach na te cele. Zarząd KGHM planuje wzmacniać potencjał produkcyjny poszczególnych segmentów Grupy Kapitałowej, zgodnie z profilami i charakterystyką poszczególnych aktywów. Stawia także na szybsze tempo rozwoju projektów górniczych i podkreślamy, że dostarczamy metale niezbędne dla rozwoju globalnej gospodarki oraz stanowiące bezpieczeństwo surowcowe Polski.

Opr. RED 

Źródło: KGHM

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%