Zamknij

Ks. Stanisław Brasse: Zawsze szliśmy z nią pod wiatr

12:55, 02.05.2023 . Aktualizacja: 15:46, 04.05.2023
Skomentuj

Tegoroczne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej pod pomnikiem Józefa Wybickiego uświetnił koncert orkiestry zakładowej Huty Miedzi Głogów pod batutą kapelmistrza Bartłomieja Nienartowicza. Na uroczystość zaprosiły władze powiatu głogowskiego oraz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Słowem wstępu wszystkich obecnych powitał wicestarosta Jeremi Hołownia – Dzisiaj zebraliśmy się w tym szczególnym miejscu, przy pomniku Józefa Wybickiego, autora słów polskiego hymnu narodowego, by wyrazić szacunek do naszej biało-czerwonej flagi. Barwy biało-czerwone naszej flagi mają symboliczne znaczenie – kontynuował wicestarosta. – Biel to łagodność, przyjaźń i dobrobyt. Kolor czerwony to krew, czyli walka o suwerenność, niepodległość. Szanujmy te symbole, pamiętajmy o biało-czerwonym sztandarze, który towarzyszył Polakom w najważniejszych momentach historii. To pod biało-czerwonym sztandarem przez wieki broniliśmy naszej niepodległej Polski. Flaga nie raz prowadziła Polaków, oznaczała niezłomność i zwycięstwo. Bądźmy dumni z naszych barw – przypomniał.

Krótki program artystyczny przygotowała również młodzież z I Liceum w Głogowie. W jego ramach wystąpiła Nikola Ziomek, która zaśpiewała utwór „Powrócisz tu”. biało-czerwone przypinki mieszkańcom rozdali członkowie Młodzieżowej Rady Powiatu Głogowskiego. – Trafiają one do dorosłych, a dla dzieci mamy biało-czerwone flagi – mówiła Ola Babisz.

O znaczeniu tożsamości narodowej mówił także ks. Stanisław Brasse, proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja. – W naszej parafialnej kronice wśród wielu zdjęć jest jedno szczególnie dla mnie przejmujące. To zdjęcie z 1959 roku przedstawia zniszczony budynek kościoła, który powoli jest odbudowywany. Na zniszczonych przez pociski wojny wieżach powiewają dwie biało-czerwone flagi. Gdziekolwiek byli Polacy, powiewała biało-czerwona. Zawsze szliśmy z nią pod wiatr – mówił ksiądz Brasse. – Swój patriotyzm wyrażaliśmy zawsze na dwa sposoby. Gdy wróg stawał u granic Polski, podejmowaliśmy walkę z bronią w ręku, pod znakiem Orła Białego i biało-czerwonej flagi. W czasie pokoju przejawem patriotyzmu jest solidna i oddana praca na rzecz dobra wspólnego. Polska flaga jest znakiem naszej narodowej jedności. To pod tym znakiem przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski w przededniu jej święta polecajmy naszą ojczyznę Bożemu Miłosierdziu. Pamiętajmy też o polonii, o Polakach żyjących za granią ojczyzny, bo gdziekolwiek są, powiewa biało-czerwona – mówił.

(BL)

 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%