Zamknij

Dzień Godności. PSONI przypomina o podstawowym prawie każdego człowieka

15:22, 10.05.2023 Aktualizacja: 15:28, 10.05.2023
Skomentuj

Każdy człowiek ma przyrodzone prawo do godności i jako takie jest ono niezbywalne i naruszalne. W WTZ Arka trwają dziś (10.05.) obchody Dnia Godności. Z tej okazji w kościele pw. NMP Królowej Polski odbyła się msza św. w intencji osób niepełnosprawnych i ich rodzin, po której uczestnicy warsztatów i członkowie głogowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną spotkali się na corocznym pikniku integracyjnym.

Jak podkreśla przewodnicząca zarządu głogowskiego koła PSONI i założycielka WTZ Arka Jadwiga Paliga, na przestrzeni ponad 40 lat funkcjonowania w Głogowie warsztatów terapii zajęciowej i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnościami intelektualnymi, wiele się zmieniło, choć nadal jeszcze bardzo wiele pozostało do zrobienia.

Zmieniło się postrzeganie prawa osób niepełnosprawnych do bycia pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, wzrosła świadomość społeczna dotycząca ich potrzeb i możliwości. To milowy krok w stronę uwolnienia ich z izolacji i stworzenia warunków do poprawy jakości ich życia. – W tym czasie powstały w Głogowie dwa ośrodki wsparcia rodzin, Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych oraz te formy, na których rozwijaniu bardzo nam zależy, czyli formy mieszkalnictwa takie jak mieszkania chronione i treningowe – mówi Jadwiga Paliga.

– Chcemy nasze dorosłe dzieci przygotować do tego, że kiedyś będą żyły bez rodziców. To temat, który jest dla nas bardzo „na czasie” i bardzo leży nam na sercu tym bardziej, że bardzo się zestarzeliśmy przez te 43 lata istnienia stowarzyszenia w Głogowie, a i nasze dzieci mają już tyle lat, ile mają. I dlatego chcielibyśmy bardzo, żeby udało nam się stworzyć jeszcze inne formy mieszkalnictwa. Współpracujemy w tym zakresie z miastem i mam nadzieję, że to właśnie jeszcze uda mi się zrealizować – dodaje, że rodzice dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi mają świadomość, że ich dorosłe dzieci w wielu przypadkach nigdy nie będą zdolne do samodzielnego funkcjonowania i cały czas będą potrzebowały wsparcia, ale bardzo nie chcą, by w przyszłości trafiały do molochów, jakimi są domy pomocy społecznej i musiały żyć w obcym, zupełnie nieznanym im środowisku.

Cała praca, jaką wykonują organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ukierunkowana jest na poprawę funkcjonowania społecznego, a gdy to możliwe – nawet zawodowego ich podopiecznych. – Dni Godności obchodzone są w Głogowie od 1999 r. Były pikniki, konferencje, marsze uliczne, występy artystyczne – wylicza Jadwiga Paliga. – Tymi wszystkimi działaniami chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają duże możliwości m.in. artystyczne i twórcze, dlatego każdorazowo organizujemy wówczas także wystawy ich prac. Rodzinom chcemy natomiast stworzyć warunki do integracji – dodaje.

Głogowskie koło PSONI zrzesza około 100 rodzina tym samym tyle samo osób z niepełnosprawnością. Z warsztatów terapii zajęciowej korzysta 61 osób. Pozostałe korzystają z innych form wsparcia.

– Osoby z niepełnosprawnością intelektualną przychodzą do nas na codzienne zajęcia, które uczą ich zawodu i uspołeczniają, czyli prowadzimy tu w przeróżnych pracowniach: plastycznej, ceramicznej, gospodarstwa domowego, komunikacyjno – komputerowej, stolarskiej, ślusarskiej, ogrodniczej, tkackiej czy krawieckiej ich aktywizację społeczną i zawodową. Ponadto odbywają się także zajęcia na otwartym rynku pracy, tak, by mogły poznać różne zawody, różne prace – wylicza Anna Wójcik, dyrektor WTZ Arka. – Utrzymujemy także kontakt ze środowiskiem. Uczestnicy wychodzą do kina, do teatru, pizzerii… Tak, żeby po prostu maksymalnie się uspołecznić – dodaje.

– Dzień Godności to dzień, w którym chcemy pokazać przede wszystkim to, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są równoprawnymi członkami społeczeństwa. Mogą i godnie żyją. Chcemy im pokazać, że mogą korzystać ze wszystkich możliwości, a wszystkim innym pokazać ich możliwości twórcze i możliwości godnego i równoprawnego życia – podkreśla Anna Wójcik.

Wśród gości zaproszonych przez stowarzyszenie na obchody Dnia Godności znaleźli się włodarze miasta i powiatu, a także przedstawiciele instytucji na co dzień zajmujących się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Składając życzenia gospodarzom pikniku, starosta Jarosław Dudkowiak podkreślił, że podczas ubiegłorocznej imprezy otrzymał w prezencie od uczestników warsztatów ręcznie robioną bransoletkę ze swoim imieniem.

– Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że ani razu jej nie zdjąłem – mówił, za co nagrodzony został brawami. – To bardzo piękne miejsce i myślę, że dobrze by było, gdyby każdy mógł mieć taką swoją Arkę. To miejsce tworzą fantastyczni ludzie i wiem, że otaczają swoich podopiecznych doskonałą opieką, a to co robią z nimi i dla nich jest wspaniałe – dodaje przyznając, że jest związany z WTZ Arka od wielu lat.

(EI)

 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%