Zamknij

Pierwsze w historii mundury dla hutników z KGHM Polska Miedź. Ubiorą je także w Hucie Miedzi Głogów

09:36, 17.05.2023 Aktualizacja: 10:29, 17.05.2023
Skomentuj

Pierwsze w historii miedziowego koncernu hutnicze mundury galowe już są gotowe. Powstały wersje dla mężczyzn i dla kobiet. Zostały zaprezentowane podczas obchodów Dnia Hutnika w Lubinie.

Mundur dla hutnika z Głogowa czarno-pomarańczowy

Górnicy mają swoje mundury, a teraz będą je mieli także hutnicy. Nawiązują do hutniczej tradycji. To marynarka, spodnie lub spódnica oraz wysoka czapka z daszkiem typu kepi. Znajdują się na nich symbole tego zawodu: skrzyżowany młotek oraz kleszcze. Są utrzymane w dwóch kolorach: głównym jest czerń, a drugim kolorem jest miedziany pomarańcz. Jak wyjaśniono, czerń nawiązuje do głębi kopalń oraz symbolizuje cechy niezbędne w zawodach związanych z KGHM, takie jak rozwaga i mądrość. Natomiast kolor miedziany nawiązuje do roztopionego metalu. Ta kolorystyka odzwierciedla również barwy hutniczej flagi. Jest również zgodna z miedziowym powiedzeniem: Co górnik wydobędzie, hutnik zaraz spali.

 

– W KGHM dwa najważniejsze święta to Barbórka i Dzień Hutnika. Mundury górnicze są wpisane w naszą polską tradycję. KGHM dokłada do niej nowy element – wyjaśnił prezes zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot, który zaprezentował nowe mundury hutnicze podczas gali z okazji Dnia Hutnika w Lubinie.

Otworzyli nowy rozdział w historii polskiego hutnictwa. Również w Głogowie

Prezes poinformował, że mundury hutnicze zaprojektowali i przygotowali pracownicy Polskiej Miedzi. – Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Otwieramy nowy rozdział w historii polskiego hutnictwa – powiedział prezes Zdzikot, dodając, że mundurami hutniczymi nadrabiane są historyczne zaległości. Bo jeszcze w XIX wieku huty były nazywane zakładami górniczymi, zaś górnikami określano zarówno pracujących pod ziemią, jak i geologów, mierników czy osoby obsługujące piece hutnicze.

Hutnicy z Głogowa otrzymają także stopnie

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, na początek będą je nosiły osoby bezpośrednio związane z produkcją, na razie tylko z dozoru. Ale w przyszłości zobaczymy...Podobno Huta Miedzi Głogów zamówiła ok. 50 nowych mundurów hutniczych. W tym roku także po raz pierwszy zostały nadane stopnie hutnicze w uznaniu za pracę. Hutnicy mogą otrzymać stopnie: hutnik, inżynier hutniczy, technik hutniczy oraz dyrektor hutniczy. Nadanie tych stopni jest inicjatywą KGHM Polska Miedź, ale miedziowa firma ma nadzieję, że przyjmie się w hutach w całym kraju, gdyż – jak poinformowano – Ministerstwo Aktywów Państwowych zamierza się podjąć przygotowania ustawy o przyznawaniu stopni hutniczych i mundurów. 

(DN)

 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%