W Przemkowie koło Głogowa kończy się projekt pomocy osobom zależnym od innych, w ramach którego powstało mieszkanie treningowe. Pod okiem trenerów takie osoby uczyły się wykonywania obowiązków domowych, samodzielności i wspólnego życia z innymi ludźmi.
Projekt od 2021 roku realizowali Fundacja Eudajmonia oraz powiat polkowicki właśnie w Przemkowie, jest to Akademia Niezależnego Życia – trenuj codzienność, zyskaj samodzielność. Był skierowany do ludzi zależnych od rodziców i opiekunów. Odbyły się już trzy edycje takich turnusów, w czasie których usamodzielniło się już kilkanaście osób.
W ramach tego projektu w Przemkowie przy ul. Głogowskiej powstało mieszkanie treningowe, w którym osoby zazwyczaj zależne od rodziców i opiekunów pod okiem trenerów uczyły się obowiązków domowych. Fundacja Eudajmonia wyremontowała i dobudowała jedną z kondygnacji budynku, który przed laty kupiła. Mieszkanie zostało dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, wyposażone w windę i inne udogodnienia. Z mieszkańcami w trakcie turnusów obecny był asystent-trener.
Cieszę się, że mogliśmy ten projekt organizować wspólnie i jako partner samorządowy współuczestniczyliśmy w procesie powstania pierwszego w powiecie polkowickim mieszkania treningowego
mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
Podczas spotkania podsumowującego projekt (26.09.) omawiano rezultaty i efekty. Opowiadali o tym asystenci-trenerzy oraz sami uczestnicy. Ludzie, którzy wzięli udział w projekcie, usamodzielnili się na tyle, że nauczyli się prostych czynności życiowych, z których do tej pory ktoś ich wyręczał. Dziś sami sprzątają, robią zakupy, a nawet przygotowują posiłki. Poza tym w trakcie projektu zyskali przyjaciół, nawet zdobyli pracę. Jedna z uczestniczek postanowiła założyć własną rodzinę.
Mieszkanie wspomagane z funkcją treningową powstało w oparciu o doświadczenie partnerów krajowych i partnera norweskiego. Dzięki temu również kadra wzbogaciła się o wiedzę merytoryczną i nowe narzędzia pracy. Fundacja pozyskała środki na kolejne projekty, stąd idea mieszkania treningowego będzie podtrzymywana i rozwijana.
Mamy już chętnych uczestników na kolejne turnusy. Każda z tych osób, z którymi pracowaliśmy, to dziś też self-adwokaci, czyli osoby, które same chcą stanowić o sobie i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym
- podkreśliła podczas spotkania podsumowującego Małgorzata Karlak–Kąca, kierownik projektu, wiceprezes Fundacji Eudajmonia. Projekt był realizowany dzięki programowi Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
(DN)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz