Zamknij

Za kilka dni Nadleśnictwo Głogów ogłosi swój cennik choinek. Czas zacząć myśleć o świętach

10:06, 30.11.2023 . Aktualizacja: 10:11, 30.11.2023
Skomentuj

Niektóre nadleśnictwa już ogłosiły tegoroczne cenniki choinek, ale w Nadleśnictwie Głogów jeszcze trzeba chwilę poczekać. Wiadomo tylko, że ceny pójdą w górę mniej więcej o wskaźnik inflacji i że w dalszym ciągu drzewko od leśników będzie tańsze niż u komercyjnych sprzedawców. W akcji "Choinka" z założenia chodzi przecież o to, by nie było drogo, bo sprzedaż drzewek przez leśników ma m. in. chronić lasy przed przedświątecznym szabrownictwem.

Nowy cennik i informacja o tym, kiedy nasi leśnicy zaczną sprzedawać świąteczne drzewka powinna pojawić się nie później niż w przyszłym tygodniu, a do sprzedaży mają trafić popularne gatunki i wyłącznie drzewka cięte.

Zwolennikom żywych choinek przypominamy, że do zakupu takiego drzewka trzeba się przygotować zwłaszcza, jeśli zamierzamy kupić je z wyprzedzeniem, kiedy wybór wydaje nam się większy. Wydaje się, bo przecież nieładnych choinek nie ma. Nawet jeśli drzewko nie wygląda tak idealnie, jak na kreskówkach Disney'a, to każde ma swój urok i każde jest piękne.  

Warto jednak pamiętać, że gałązki nie powinny być sztywne, ale też po naciągnięciu w dół i puszczeniu powinny wracać do poprzedniego położenia. Igły powinny mieć kolor właściwy dla gatunku drzewka i nie powinny się osypywać. Takie cechy świadczą o tym, że drzewko jest "świeże". 

Jeśli choinka kupiona dwa tygodnie przed świętami ma dotrwać do nich w dobrej kondycji, to trzeba dla niej przygotować pojemnik z piaskiem i stojak oraz chłodne  miejsce.

Drzewko nie może czekać w siatce leżąc, bo straci swój naturalny kształt. Niezależnie więc od tego, czy kupujemy drzewko od leśników, czy od komercyjnych sprzedawców, warto więc  wybierać z tych, które stoją  z rozłożonymi gałęziami i nie słuchać opowieści, że te zrzucone na kupę w siatkach są równie ładne i kształtne. Bo zapewne były takie, ale zanim zostały na wiele godzin skrępowane.

Należy pamiętać także, że po przywiezieniu do domu drzewko trzeba zahartować, wię należałby je kupić co najmniej tydzień przed świętami. Powinno spędzić kilka dni w pomieszczeniu, w którym panuje pośrednia temperatura pomiędzy tym, co za oknem, a tym co w pokoju, w którym ma stanąć. Potem też może mieć za ciepło, więc lepiej znaleźć jej miejsce z dala od kaloryferów i kominków, bo inaczej szybko zacznie gubić igły. 

Drzewko musi być też podlewane. Po przewiezieniu wato skrócić pień o kilka centymetrów i umieścić w ciepłej wodzie. Ciepłej, nie gorącej! To zwiększy chłonność, przez co choinka lepiej się będzie później trzymała. Dopiero po takich zabiegach choinkę umieszczamy w docelowym pojemniku, najlepiej z piaskiem i możemy ustawić    

(EI)

 
 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%