Zamknij

Jan Cybis ma już w Głogowie swoją ulicę, teraz ma też tablicę pamiątkową [WIDEO]

14:00, 08.12.2023 . Aktualizacja: 14:45, 08.12.2023
Skomentuj

Tablicę poświęconą szkolnym latom w kolegium głogowskim znakomitego malarza Jana Cybisa odsłonił syn artysty Jacek Cybis. 

Słynny malarz i rysownik w latach 1908-1916 uczył się w Królewskim Gimnazjum Katolickim w Głogowie. Naukę w naszym mieście rozpoczął jako 11-latek. Upamiętnia to tablica umieszczona na ścianie jego dawnej szkoły, wcześniej kolegium jezuickiego, czyli na kościele Bożego Ciała. Płyta z piaskowca wykonana przez głogowskiego rzeźbiarza Dariusza Sagana od kilku tygodni już wisi na ścianie kościoła.

Pomysł i treść płyty pojawiły się w zeszłym roku przy okazji otwarcia wystawy „Cybisowie. Rodzinne historie sztuki" w głogowskim muzeum. Dlatego widnieje na niej data 2022, kiedy przypadała 50 rocznica śmierci artysty. Dziś (8.12.) tablica została oficjalnie odsłonięta. 

Bardzo się cieszę, że ten watek głogowski Jana Cybisa w ten sposób jest upamiętniony 

– powiedział podczas uroczystości prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonał syn artysty. 

W imieniu rodziny Jacka Cybisa chcę podziękować za ten piękny gest upamiętnienia jego pobytu w Głogowie, pobytu, który ukształtował jego życie w późniejszych latach. Jego podstawowe wybory tutaj zapadły. Jest to rzeczywiście miejsce formowania się jego podstawowych cech, które zachował do końca życia jako malarz i Polak z wyboru

– powiedział Jacek Cybis. 

ZOBACZ NASZE WIDEO: 

(GH) 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%