Zamknij

Dostali nagrodę historyczną za sprowadzenie Salomei do Głogowa

18:49, 05.04.2024 Aktualizacja: 18:58, 05.04.2024
Skomentuj

XII Głogowska Nagroda Historyczna „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu” trafił do dr. hab. Piotra Oszczanowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego i dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz dr. Waldemara Hassa – dyrektora Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie. Za ich wspólną akcję sprowadzenia średniowiecznego posągu księżnej Salomei do naszego miasta.

Przypomnijmy, że od roku 2013 znany głogowski portal historyczny – „Wehikuł czasu” przyznaje nagrodę wraz z Towarzystwem Ziemi Głogowskiej i Miejską Biblioteką Publiczną, pod patronatem prezydenta Rafaela Rokaszewicza. Stanowi ją Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu. Właśnie w piątkowe popołudnie (5.04.) w teatrze odbyła się wielka gala wehikułu i ogłoszenie laureatów. Już wiemy, że główną nagrodę otrzymali właśnie dwaj historycy, którzy sprowadzili do Głogowa posąg Salomei.

Rzeźba księżnej Salomei, żony Konrada I, powstała po 1290 roku.  Pierwotnie ustawiona została w chórze głogowskiej kolegiaty. Niestety uległa zniszczeniu kiedy w 1831 roku zawaliła się wieża kolegiaty. Salomea trafiła do głębokiej niszy w prezbiterium, gdzie została zasłonięta stallami i obrazami. Być może właśnie dzięki temu przetrwała wojenną zawieruchę. Posąg został odnaleziony już po wojnie w spalonej świątyni. W 1950 roku rzeźba trafiła do Muzeum Państwowego we Wrocławiu, czyli do dzisiejszego Muzeum Narodowego. W tym samym roku posąg wypożyczony został do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Tam został poddany gruntownej konserwacji. Obecnie znajduje się w muzeum w Głogowie.

Do XII Głogowskiej Nagrody Historycznej za rok 2023 zostali nominowani ze zgłoszonych 14 kandydatur:

Łukasz Kazek za film "Papierowa Twierdza";

dr hab Piotr Oszczanowski prof. UWr., dyr. Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dr Waldemar Hass dyr. MAH w Głogowie za sprowadzenie średniowiecznego posągu księżnej Salomei do Głogowa;

Gmina Żukowice za inicjatywę i wydanie książki Kraina pól malowanych i bogatych złóż miedzi. Powojenne dzieje gminy Żukowice, pod red. Joanny Nowosielskiej-Sobel;

Dominik Jeton, Bartosz Skopiński za podcast historyczny „TAKI GŁOGÓW”;

Dariusz A. Czaja, Piotr Makała, Mirosław Sygutowski za projekt i wykonanie plenerowej makiety twierdzy Głogów na przełomie XVII i XVIII wieku. Gościem specjalnym Gali był dr hab. Grzegorz Podruczny prof. UAM w Poznaniu, historyk, wybitny znawca dziejów fortyfikacji, autor m.in., prac: Król i jego twierdze, Wyd. Napoleon V 2013 czy Twierdze z papieru. Fortyfikacje pruskie w latach 1786-1807, Wyd. Tetragon 2020, Twierdza Kłodzko - monografia historyczna, Wyd. Avalon 2023.

(DN)

 

 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%